Αθλητισμός|18.12.2022 16:00

Τελικός Μουντιάλ 2022, Live ενημέρωση Αργεντινή - Γαλλία: Μάχη για το παγκόσμιο στέμμα στο Κατάρ

Σετ φωτογραφιών, σύρετε προς τα αριστερά

H Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι αντιμετωπίζει τη Γαλλία του Κιλιάν Μπαπέ στον μεγάλο τελικό του Μουντιάλ 2022 (17.00, ΑΝΤ1). Οι φιναλίστ είναι δύο αλλά στο τέλος της ημέρας μία θα είναι η πρωταθλήτρια κόσμου που θα ράψει το τρίτο αστέρι στη φανέλα της.

Η Αργεντινή ψάχνει τον πρώτο τίτλο μετά το 1986 και το έπος του Ντιέγκο Μαραντόνα στο Μεξικό, ενώ η Γαλλία θέλει να πετύχει το ιστορικό back to back μετά την κατάκτηση του τροπαίου στη Ρωσία το 2018 για να επαναλάβει κάτι που έχουν πετύχει μόνο η Ιταλία της δεκαετίας του '30 και η Βραζιλία του Πελέ το 1958 και το 1962.

Αργεντινή - Γαλλία 3-3 παρ. (2-2 κ.ά.)

• 1' Σέντρα στον μεγάλο τελικό.
  • 10' Το πρώτο δεκάλεπτο του ματς ανήκει στην Αργεντινή ασκώντας μεγάλη πίεση στη Γαλλία που έβγαλε πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.
  • 17' Ωραία συνεργασία των Αργεντινών, σε εξαιρετική θέση ο Ντι Μαρία, που έκανε... τραγικό σουτ.
  • 21' Δίνει πεναλτι ο Μαρτσίνιακ σε πτώση του Ντι Μαρία απ' τον Ντεμπελέ. Ο Αργεντινός έκανε τρομερή ντρίμπλα και απέφυγε τον Γάλλο.
  • 23' Γκολ! 1-0 Η Αργεντινή με εύστοχη εκτέλεση του ΛιονέλΜέσι!

• 36' Γκολ! 2-0 η Αργεντινή με τον Ντι Μαρία με εξαιρετικό τελείωμα έπειτα από μαγική συνεργασία Μέσι - Άλβαρες - Mακ Άλιστερ με ασίστ του τελευταίου.

• 41' Διπλή αλλαγή έκανε ο Ντεσάν: Έβγαλε Ζιρού, Ντεμπελέ και έβαλε Τουράμ και Κολό Μουανί.
  • 45'+7' Τέλος ημιχρόνου με προβάδισμα δύο τερμάτων για την Αργεντινή.
  • 46' Σέντρα του β' ημιχρόνου δίχως αλλαγές στις ενδεκάδες.
  • 70' Πολύ πιο ανεβασμένη η Γαλλία, κάνει αισθητή την παρουσία της πρώτη φορά στο γήπεδο απ' το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου. Μεγάλη απειλή όμως και πάλι δεν έχει δημιουργήσει.
  • 79' Πέναλτι για τη Γαλλία σε ανατροπή του Κολό Μουανί απ' τον Οταμέντι.
  • 80' Γκολ! 2-1 μειώνει η Γαλλία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαπέ. Έπεσε σωστά ο Μαρτίνες αλλά το σουτ του Μπαπέ ήταν... κεραυνός.

• 82' Γκολ! Απίθανη Γαλλία, τρομερός Μπαπέ και 2-2! Μέσα σε δύο λεπτά η Γαλλία φέρνει το ματς στα ίσια!

• 90+7' Τρομερό σουτ του Μέσι απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, καταπληκτική απόκρουση του Γιορίς!

• 90+8' Τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο τελικός στην παράταση! Καταπληκτικό παιχνίδι...
  • 91' Έναρξη της παράτασης...
  • 105'+1' Τρομερή ευκαιρία για την Αργεντινή με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να σουτάρει αλλά με την παρέμβαση του Ουπαμεκανό να μην σκοράρει.

• 108' Γκολ! 3-2 η Αργεντινή με τον Λιονέλ Μέσι... Ο Λαουτάρο σουτάρει, ο Γιορίς αποκρούει και ο Μέσι από κοντά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα τίτλου στην Αλμπιτσελέστε.

• 117' Πέναλτι η Γαλλία! Σουτ του Μπαπέ και χέρι του Μοντιέλ που μπήκε στο γήπεδο λίγο πριν!
  • 118' Γκολ! 3-3 η Γαλλία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΚιλιάνΜπαπέ, ο οποίος πετυχαίνει χατ-τρικ στον τελικό!

• 123' Αδιανόητη ευκαιρία για τη Γαλλία και τρομακτική απόκρουση του ΕμιλιάνοΜαρτίνες στο τετ α τετ του Κολό Μουανί

• 124' Απάντηση της Αργεντινής με κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες που κατέληξε άουτ.
  • 125' Τέλος και της παράτασης με ισοπαλία. Η λύση στα πέναλτι...

• Μοντιέλ - Γκολ 2-4

Η Αργεντινή επιστρέφει στον παγκόσμιο θρόνο μετά από 36 χρόνια!

Οι ενδεκάδες των φιναλίστ

• Αργεντινή (4-4-2): Μαρτίνες - Μολίνα (91' Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (121' Ντιμπάλα) - Έντσο Φερνάντες, Ντε Πολ (102' Παρέδες), Μακ Άλιστερ (116' Πετσέλα), Μέσι - Ντι Μαρία (64' Ακούνια), Άλβαρες (102' Λαουτάρο Μαρτίνες).
  • Γαλλία: (4-3-3): Γιορίς- Κουντέ (121' Ντισασί), Βαράν (113' Κονατέ), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ (71' Κομάν) - Τσουαμενί, Ραμπιό (95' Φοφανά), Γκριεζμάν (71' Καμαβινγκά) - Ντεμπελέ (41' Κολό Μουανί),  Μπαπέ, Ζιρού (41' Τουράμ).

Η είσοδος των ομάδων

Η ανάκρουση των εθνικών ύμνων

Φανταστική ατμόσφαιρα στο Lusail Stadium

• Περίπου μιάμιση ώρα πριν από τη σέντρα ανακοινώθηκαν οι ενδεκάδες κι όπως προέκυψε, η Αλμπιτσελέστε παρατάσσεται με ενδεκάδα-έκπληξη δεδομένου ότι στο αρχικό σχήμα βρίσκεται ο Άνχελ Ντι Μαρία, ο οποίος το προηγούμενο διάστημα ήταν στον πάγκο λόγω τραυματισμού. Παράλληλα, ο Λιονέλ Σκαλόνι φαίνεται να επιλέγει σχήμα με σύστημα 4-4-2 και όχι με τρεις κεντρικούς αμυντικούς αφήνοντας εκτός τον Λισάντρο Μαρτίνες.
  • Απ' την άλλη πλευρά, η Γαλλία κατεβαίνει στο γήπεδο με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα καθώς στο αρχικό σχήμα βρίσκεται και ο Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπισε στο γόνατο, ενώ και οι ασθενείς το προηγούμενο διάστημα Ουπαμεκανό, Βαράν και Ραμπιό πήραν φανέλα βασικού.
  • Αλλαγή της τελευταίας στιγμής για την Αργεντινή καθώς ο Ακούνια αισθάνθηκε ενοχλήσεις και τη θέση του στην αρχική ενδεκάδα παίρνει ο Ταλιαφίκο.

Το σύνθημα του Μέσι πριν από την προθέρμανση

O δρόμος των δύο φιναλίστ προς τον τελικό

Οι δύο κατακτήσεις Γαλλίας και Αργεντινής

Η τελετή λήξης του Μουντιάλ

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρουΠαγκόσμιο κύπελλοΕθνική ΑργεντινήςΕθνική ΓαλλίαςΜουντιάλ 2022ΜουντιάλΚατάρ