Αθλητισμός|26.12.2022 21:37

Premier League: Επιστροφή στις νίκες για τη Λίβερπουλ που πλησίασε στην τετράδα

Ιδανικά άρχισε τις υποχρεώσεις της στην Premier League μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ η Λίβερπουλ. Οι Κόκκινοι μπορεί να αποκλείστηκαν στο Λιγκ Καπ από τη Μάντσεστερ Σίτι αλλά στη διάρκεια της Boxing Day έκαναν το χρέος τους επιστρέφοντας στις νίκες. Επικράτησαν 3-1 της Άστον Βίλα εκτός έδρας και πλησίασαν περισσότερο στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

O Σαλάχ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5' και ο Φαν Ντάικ έγραψε το 0-2 στο 37'. Ο Γουότκινς μείωσε στο 59' αλλά ο 18χρονος Ισπανός Στέφαν Μπάιτσετιτς, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 80' λίγο μετά την είσοδό του, πέτυχε για πρώτη φορά γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ.

Παράλληλα, ο Σαλάχ (έκανε την ασίστ στο γκολ του Φαν Ντάικ), ο οποίος έχει 125 γκολ και 50 ασίστ με τη Λίβερπουλ έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης με 50+ γκολ και ασίστ μετά τον σπουδαίο Στίβεν Τζέραρντ (120 γκολ - 92 ασίστ)! Επίσης, ο Άντι Ρόμπερτσον με την τελική πάσα προς τον Σαλάχ έγινε ο αμυντικός με τις περισσότερες ασίστ στην ιστορία της Premier League. Έφτασε τις 54 και ξεπέρασε τον Λέιτον Μπέινς που είχε 53.

Προηγουμένως, η Νιούκαστλ ήταν σαρωτική και διέλυσε στο Κινγκ Πάουερ τη Λέστερ επικρατώντας 3-0. Οι Καρακάξες ανέβηκαν στη δεύτερη θέση έχοντας δύο αγώνες περισσότερους απ' τη Μάντσεστερ Σίτι.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε προτού συμπληρωθεί το δεκάλεπτο με πέναλτι του Γουντ (3') και γκολ του Αλμιρόν στο 7', ενώ το 0-3 διαμορφώθηκε στο 32' με τον Ζοέλιντον. Την ίδια ώρα η Γουλβς με τον Λοπετέγκι για πρώτη φορά στον πάγκο σε ματς της Premier League πανηγύρισε σπουδαία νίκκη στην έδρα της Έβερτον με γκολ στο φινάλε. Η ομάδα του Λίβερπουλ προηγήθηκε με τον Γέρι Μίνα μόλις στο 7ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Ποντένσε στο 22΄. Κι ενώ το παιχνίδι όδευε προς την ισοπαλία, ήρθε ο Νούρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για να δώσει την πολύτιμη νίκη στους Λύκους.

Η Σαουθάμπτον, που ηττήθηκε στην έδρα της από την εξαιρετική Μπράιτον με 3-1, έμεινε ουραγός στη βαθμολογία ενώ άλμα έκανε η Φούλαμ που πέρασε εμφατικά με 3-0 από το «Σέλχαρστ Παρκ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. Οι γηπεδούχοι πάντως τελείωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες, αφού στο 34' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μίτσελ και στο 57' ακολούθησε ο Τόμκινς με δεύτερη κίτρινη.

Αγώνες, αποτελέσματα, σκόρερ

• Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ - 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72΄)
  • Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 (31΄ Ριντ, 71΄ Ριμ, 80΄ Μίτροβιτς)
  • Έβερτον-Γουλβς 1-2 (7΄ Μίνα - 22΄ Ποντένσε, 90΄+5 Νούρι)
  • Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 (3΄ πεν. Γουντ, 7΄ Αλμιρόν, 32΄ Ζοέλιντον)
  • Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 (74΄ Γουόρντ-Πράους - 14΄ Λαλάνα, 35΄ αυτ. Περό, 56΄Μαρτς)
  • Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3 (59' Γουότκινς - 5' Σαλάχ, 37' Φαν Ντάικ, 80' Μπαΐτσετιτς )
  • Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 22:00