Αθλητισμός|27.12.2022 00:00

Boxing Day, Premier League: Τρομερή Άρσεναλ στο +8 απ' τη Μάντσεστερ Σίτι με ανατροπή!

Σαν να μην πέρασε μια μέρα από την περίοδο προ Μουντιάλ, η Άρσεναλ συνέχισε την ξέφρενη πορεία της που την έχει παγιώσει στην κορυφή της Premier League. Τι κι αν μεσολάβησαν 45 ημέρες κι ένα Παγκόσμιο Κύπελλο από την τελευταία εμφάνιση των Κανονιέρηδων στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να επανέλθει στην κανονικότητα. Επικράτησε 3-1 της Γουέστ Χαμ στο Έμιρεϊτς και βρέθηκε στο +8 απ' τη Μάντσεστερ Σίτι που έχει ένα ματς λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπενιαράμα αλλά στο β' ημίχρονο η Άρσεναλ ήταν άπιαστη. Υπό το βλέμμα του Αρσέν Βενγκέρ, του προπονητή με τον οποίο κατέκτησε το τελευταίο πρωτάθλημα το 2004, (επέστρεψε στο Έμιρεϊτς για πρώτη φορά ως φίλαθλος από το 2018 που αποχώρησε) σε διάστημα 16 λεπτών είχε κάνει την ολική ανατροπή στο β' ημίχρονο. Στο 53' ο Σάκα ισοφάρισε, στο 58' ο Μαρτινέλι έγραψε το 2-1 και στο 69' ο Ενκετιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αγώνες, αποτελέσματα, σκόρερ

• Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ - 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72΄)
  • Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 (31΄ Ριντ, 71΄ Ριμ, 80΄ Μίτροβιτς)
  • Έβερτον-Γουλβς 1-2 (7΄ Μίνα - 22΄ Ποντένσε, 90΄+5 Νούρι)
  • Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 (3΄ πεν. Γουντ, 7΄ Αλμιρόν, 32΄ Ζοέλιντον)
  • Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 (74΄ Γουόρντ-Πράους - 14΄ Λαλάνα, 35΄ αυτ. Περό, 56΄Μαρτς)
  • Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3 (59' Γουότκινς - 5' Σαλάχ, 37' Φαν Ντάικ, 80' Μπαΐτσετιτς )
  • Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 3-1 (53' Σάκα, 58' Μαρτινέλι, 69' Ενκετιά - 27' Μπενιαράμα)