Αθλητισμός|04.01.2023 12:17

United Cup: Ο Τσιτσιπάς κράτησε την Ελλάδα στο παιχνίδι της πρόκρισης με μεγάλη νίκη

Σπουδαία νίκη με τρομερή προσπάθεια πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο United Cup. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 2-1 σετ του Κροάτη Μπόρνα Τσόριτς και η Ελλάδα ισοφάρισε (1-1) την Κροατία στον τελικό του Περθ.

Ο Τσιτσιπάς που άρχισε καταπληκτικά επικρατώντας 6-0, έχασε το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με μπρέικ στο τελευταίο σετ. Έκανε την ανατροπή και μολονότι χρειάστηκε έξι ματς πόιντ, τα κατάφερε. Μετά από ένα δραματικό ματς διάρκειας 2 ωρών και 31 λεπτών, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 26χρονου Κροάτη (Νο.26) με 6-0, 6-7(4), 7-5.

Είχε προηγηθεί ήττα της Δέσποινας Παπαμιχαήλ από την Ντόνα Βέκιτς για το 1-0 των Κροατών. Η σκυτάλη πέρασε στη Μαρία Σάκκαρη, η οποία αντιμετωπίζει την Πέτρα Μάρτιτς. Θα ακολουθήσει ο δεύτερος αγώνας των ανδρών και το μεικτό διπλό. Όποια ομάδα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες περνάει στα ημιτελικά του Σίδνεϊ.