Αθλητισμός|10.01.2023 22:00

Euroleague: Έχασε απ' τη Μονακό ο Ολυμπιακός έπειτα από σκληρή μάχη

Η Μονακό επικράτησε 64-60 του Ολυμπιακού για την Euroleague σε ένα κλειστό και σκληρό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην ποιότητα του Μάικ Τζέιμς. Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ φτάνοντας μέχρι και το +14, αλλά οι Μονεγάσκοι πήραν τα ηνία στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν δύο λεπτά πριν απ' το φινάλε να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία αλλά στο τέλος η Μονακό χαμογέλασε. Οι Πειραιώτες έπεσαν στο 11-7 την ώρα που η Μονακό ανέβηκε στο 12-6.

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στην πρώτη περίοδο φτάνοντας σε ένα 8-20. Η Μονακό αντεπιτέθηκε και έκλεισε το ημίχρονο στο -3 (31-34) και την τρίτη περίοδο στο +4 (46-42). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου βρέθηκε μέχρι και το +7 αλλά ο Ολυμπιακός που είχε υπομονή στο παιχνίδι του έφερε τον αγώνα στα ίσια (53-53, 36'). Η απάντηση της Μονακό ήρθε με διαδοχικά τρίποντα από Ντιαλό και Μακουντού σε κρίσιμο σημείο (59-53, 38'). Ο Πίτερς απάντησε και μείωσε στο σουτ για τους Πειραιώτες (59-56, 38').

Η άμυνα των φιλοξενούμενων ανέβασε στροφές και ο ΜακΚίσικ με μεγάλο σουτ ισοφάρισε σε κρίσιμο σημείο (59-59, 1'50'' για το τέλος). Ο Τζέιμς με μεγάλο σουτ στα 41'' για το τέλος έβαλε την Μονακό μπροστά (61-59), με τον Σλούκα να αστοχεί σε τρίποντο, 22'' για το φινάλε. Ο Ντιαλό κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 62-59. Ο Σλούκας κέρδισε φάουλ, 7'' για το τέλος και με 1/2 βολές έγραψε το 62-60, με τον Τζέιμς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για την Μονακό, για το τελικό 64-60 των Μονεγάσκων, που κέρδισαν για δεύτερη φορά την ομάδα του Πειραιά.

Μονακό: Μπράουν 2 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Οκομπό 6 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 16 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Χολ 2, Τζέιμς 19 (3/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη).

Ολυμπιακός: Γουόκαπ (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 3 (0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 4 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 12 (4/5 τρίποντα), Μπλακ 7 (3/4 δίποντα, 1/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 6 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές).