Αθλητισμός|13.01.2023 23:00

Euroleague: Έδειξε χαρακτήρα ο Παναθηναϊκός - Λύγισε τη Μακάμπι κι έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί

Ο Παναθηναϊκός θύμισε τις παλιές καλές μερές του στην Euroleague και με μεγάλα σουτ του Μπέικον, του Λι και κυρίως του Γουίλιαμς στο φινάλε, πέτυχε μια μεγάλη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ με 88-86. Οι Πράσινοι που πανηγύρισαν μια νίκη ψυχολογίας έπειτα από μια κακή περίοδο, τερμάτισαν το αρνητικό σερί των έξι αγώνων δίχως νίκη...

Οι Πράσινοι που ήταν εξαιρετικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, έπαιξαν με τη φωτιά στο φινάλε καθώς έχασαν διαφορά εννέα πόντων που είχαν στο 37'. Η Μακάμπι πέρασε μπροστά στο σκορ στα 27,8'' μετον Κόλσον, αλλά ο Ντέρικ Γουίλιαμς πέτυχε τρίποντη «βόμβα» στα 7,8'', οι Ισραηλινοί αστόχησαν στην τελευταία επίθεση με τον Μπάλντγουιν και το Τριφύλλι χαμογέλασε ξανά.

Με την νίκη αυτή, η οποία ανήκει σχεδόν σε όλους τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, που έδειξαν χαρακτήρα και έβγαλαν το επιθετικό ταλέντο τους, ο Παναθηναϊκός έχει πια 7-12 ρεκόρ στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση, με τους Ισραηλινούς να υποχωρούν στο 10-9.

Ο Πάρις Λι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών (21π.) «αγγίζοντας» το career-high του, ο Ντουέιν Μπέικον έβαλε 19 πόντους (10π. στην 4η περίοδο) και ο αποφασιστικός Γιώργος Παπαγιάννης μέτρησε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Όμως, ο τίτλος του πολυτιμότερου πηγαίνει στον Ντέρικ Ουίλιαμς, που με ένα game winner τρίποντο έριξε νοκ άουτ τους Ισραηλινούς. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ πέρα απ' το καθοριστικό τρίποντο, είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ της Μακάμπι ήταν ο ασταμάτητος Μπόνζι Κόλσον που έκανε ένα αδιανόητο double - double με 29 πόντους (με 12/13 σουτ) και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Ουέιντ Μπόλντγουιν τον ακολούθησε με 21 πόντους. Όμως, ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού αστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης at the buzzer, που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Παναθηναϊκός: Γουόλτες 9 (1), Λι 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 19 (2/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα (0/3 σουτ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4 (0/2 δίποντα, 4/4 βολές).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Άνταμς, Μπράουν 11 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Μπάλντγουιν 21 (8/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτι 8 (2/6 τρίποντα), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Χόλινς, Νίμπο 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 29 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).