Αθλητισμός|04.02.2023 16:37

Ιστορικό μετάλλιο για την Ελλάδα στο αλπικό σκι - Δεύτερος στο Παγκόσμιο Κύπελλο ο τρομερός Αλέξανδρος Γκιννής

Σετ φωτογραφιών, σύρετε προς τα αριστερά
AP

Ο τρομερός Αλέξανδρος Γκιννής έγραψε ιστορία στον ελληνικό χειμερινό αθλητισμό καθώς κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο σλάλομ (τεχνική κατάβαση) του Παγκόσμιου Κυπέλλου Αλπικού Σκι. Ο 28χρονος Έλληνας πρωταθλητής με μια εξαιρετική προσπάθεια στην πίστα του Σαμονί της Γαλλίας κατέλαβε τη δεύτερη θέση κι έγινε ο πρώτος Έλληνας που καταφέρνει κάτι τέτοιο.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ελβετός, Ρεϊμόν Ζενχάουζερν με διαφορά ενός δευτερολέπτου και δύο εκατοστών από τον Ελληνα σκιέρ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο, κατέκτησε ο -επίσης- Ελβετός, Ντάνιελ Γιουλ.

Σημειωτέον ότι το 2021 ο Γκιννής έγινε ο πρώτος αθλητής από τη χώρα μας που συγκέντρωσε βαθμούς στη σειρά αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.