Αθλητισμός|09.02.2023 00:10

Premier League: Η Λιντς αναγκάσε σε γκέλα τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κλείδωσαν τα ζευγάρια της φάσης των 16 του FA Cup

Η ψυχωμένη Λιντς που δίνει μάχη για να παραμείνει στην Premier League αναγκάσε σε γκέλα τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πιάσει (έχοντας ματς περισσότερο) στη δεύτερη θέση τη... μισητή συμπολίτισσα Μάντσεστερ Σίτι. Τα Παγώνια απέσπασαν ισοπαλία (2-2) στο Ολντ Τράφορντ και πήραν έναν πολύτιμο βαθμό που πάντως θα μπορούσε να είναι και τρίποντο δεδομένου ότι προηγήθηκε με 0-2 στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ όμως έβγαλε αντίδραση και απέφυγε την ήττα επιβεβαιώοντας ότι επί των ημερών του Ολλανδού που τόσο επικρήθηκε στο ξεκίνημα της σεζόν, έχει επιστρέψει δυναμικά στο προσκήνιο.

Η Λιντς πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό καθώς άνοιξε το σκορ με τον Γκνόντο προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ με ένα δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου (αυτογκόλ του Βαράν στο 48') έδειξε να αγγίζει για τα καλά το τρίποντο. Η Γιουνάιτεντ ξύπνησε και με ένα ξέσπασμα οχτώ λεπτών έφερε το ματς στα ίσια. Αρχικά στο 62' ο ασταμάτητος Ράσφορντ, ο οποίος έχει σκοράρει στα 11 απ' τα τελευταία 14 ματς της ομάδας του (7 στα 8 στο πρωτάθλημα), μείωσε σε 2-1 προτού ισοφαρίσει ο Σάντσο στο 70' (2-2).

Πέρασε η Φούλαμ

Στο μεταξύ, η Φούλαμ νίκησε με 3-2 τη Σάντερλαντ εκτός έδρας και συμπλήρωσε τη 16άδα του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου δεν έχει προκύψει κάποιο ντέρμπι. Μπορεί στο πρώτο παιχνίδι οι Κότατζερς να μην κατάφεραν να προκριθούν μένοντας στο 1-1, όμως στη ρεβάνς, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα έκανε το καθήκον της.

Ο Γουίλσον με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ στο 8', ενώ στο 59' ο Περέιρα διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Οι Κλαρκ και Μπένετ βρήκαν δίχτυα στο 77' και το 90+2' αντίστοιχα, αλλά το γκολ του Κουρζάβα από το 82ο λεπτό είχε «κλειδώσει» την πρόκριση για τη Φούλαμ.