Αθλητισμός|17.02.2023 00:15

Europa League: Γκέλα της Γιουβέντους με Ναντ στο Τορίνο - Προβάδισμα Λάτσιο και ΑΕΚ Λάρνακας στο Conference

Συναρπαστικές ήταν οι πρώτες αναμετρήσεις για τα πλέι οφ του Europa League. Η Ναντ ανάγκασε σε γκέλα (1-1) τη Γιουβέντους στο Τορίνο, στην «Μπάι Αρίνα» μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Μονακό νίκησε με 3-2 τη Λεβερκούζεν, με τον αμυντικό Ντισασί να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερησεων, ενώ στη Λισαβόνα η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στο 94΄ τη Μίντιλαντ, η οποία -παρότι παραπαίει στη Δανία- ήταν εξαιρετική και είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη με γκολ από το 77΄ του Αιγύπτιου Ασούρ.

Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» η Σεβίλλη, απόλυτη κυρίαρχος του θεσμού, με το 3-0 επί της Αϊντχόφεν είναι η μόνη από τις συμμετέχουσες που αγκάλιασε την πρόκριση στους «16». Και μάλιστα σε μια σεζόν που δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά στην La Liga.

Αποτελέσματα

• Άγιαξ - Ουνιόν Βερολίνου 0-0

• Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γ. 2-2 (50΄ Αλόνσο, 76΄ Ραφίνια - 51΄ Ράσφορντ, 58΄αυτ. Κούντε)

• Σαχτάρ Ντόνετσκ - Ρεν 2-1 (11΄ Κρίσκιβ, 45΄πεν. Μπονταρένκο - 59΄ Εκαμπί)

• Σάλτσμπουργκ - Ρόμα 1-0 (88΄ Καπάλντο)

• Γιουβέντους - Ναντ 1-1 (13΄ Βλάχοβιτς - 60΄ Μπλας)

• Σπόρτινγκ Λισ. - Μίντιλαντ 1-1 (90+4΄ Κοάτες - 77΄ Ασούρ)

• Λεβερκούζεν - Μονακό 2-3 (48΄ Ντιαμπί, 59΄ Βιρτς - 9΄αυτ. Χραντέτσκι, 74΄ Ντιατά, 90+2΄ Ντισασί)

• Σεβίλλη - Αϊντχόφεν 3-0 (45+2΄ Εν Νεσίρι, 50΄ Οκάμπος, 55΄ Γκούντελι)

Προβάδισμα της Λάτσιο στο Conferenece

Την ίδια ώρα, ελάχιστα γκολ είχε το δεύτερο «πιάτο» των πρώτων αγώνων πλέι οφ για την πρόκριση στους «16» του Europa Conference League, όπου οι ΑΕΚ Λάρνακας, Λάτσιο, Λουντογκόρετς και Παρτίζαν πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 1-0 ενόψει των ρεβάνς της 23ης Φεβρουαρίου, απέναντι σε Ντνίπρο, Κλουζ, Άντερλεχτ και Σερίφ αντίστοιχα.

Στην «AEK Arena» η πρωτοπόρος της κυπριακής Λίγκας ήταν πολύ καλύτερη κόντρα στους Ουκρανούς της Ντνίπρο, είχε δοκάρι με τον Ράφα Λόπες στο 8' και είδε την ανωτερότητά της να επιβραβεύεται στο 84' με την πολύ ωραία κεφαλιά του Άνχελ Γκαρθία έπειτα απ' τη σέντρα του Γκουστάβο, παίρνοντας τη νίκη με 1-0.

Στο «Olimpico» της Ρώμης, η Λάτσιο έμεινε με δέκα παίκτες από το 15' μετά το πολύ σκληρό φάουλ του Πάτρικ, όμως την κατάλληλη στιγμή είχε... Ιμόμπιλε. Ο πολύπειρος Ιταλός επιθετικός εκτέλεσε με καταπληκτικό στυλ (γυριστό στην κίνηση) την ασίστ που πήρε απ' τον Φελίπε Άντερσον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρονου και οι «λατσιάλι» κράτησαν το πολύτιμο 1-0 ως το φινάλε.

Μεγάλο «διπλό» έκανε η Παρτίζαν στην έδρα της Σερίφ, επικρατώντας με 1-0 χάρις στο γκολ του Γκόμες, παρότι ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Βούγιασιτς στο 50' με απευθείας κόκκινη για πολύ σκληρό φάουλ πάνω σε αντίπαλο.

Στη Βουλγαρία, η Λουντογκόρετς βρήκε ένα γρήγορο γκολ με τον Ιγκόρ Τιάγκο στο 8ο λεπτό και παρά την πίεση που δέχθηκε κατά διαστήματα απ' την Άντερλεχτ, κράτησε το 1-0 ως το τέλος και πήρε αυτό που ήθελε ενόψει της ρεβάνς στις Βρυξέλλες.

• Καραμπάγκ - Γάνδη 1-0 (78΄ Λεάντρο Αντράντε)

• Μπόντο Γκλιμτ - Λεχ Πόζναν 0-0

• Τραμπζονσπόρ - Βασιλεία 1-0 (65΄ Λάρσεν)

• Μπράγκα - Φιορεντίνα 0-4 (45΄+1΄, 60΄ Γιόβιτς, 79΄, 90΄+1΄ Καμπράλ)

• Λάτσιο - Κλουζ 1-0 (45΄+3΄ Ιμόμπιλε)

• ΑΕΚ Λάρνακας - Ντνίπρο 1-0 (84΄ Άνχελ Γκαρθία)

• Σερίφ Τιράσπολ - Παρτίζαν 0-1 (45΄ Γκόμες)

• Λουντογκόρετς - Άντερλεχτ 1-0 (8΄ Ιγκόρ Τιάγκο)