Αθλητισμός|24.02.2023 23:39

Euroleague: Τρομερός Ολυμπιακός στη Βαλένθια! Απ' το -15 το γύρισε στο +15 με MVP Παπανικολάου

Για μιάμιση περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν κακός στη Βαλένθια και βρέθηκε στο -15. Ωστόσο απ' τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά, οι Ερυθρόλευκοι πετούσαν φωτιές, ξέφυγαν στο +15 προτού τελειώσουν το ματς στο 92-85. Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την έβδομη σερί νίκη στην Euroleague, ανέβηκαν στο 18-7 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας δείχνοντας ικανοί να συνεχίσουν εκεί μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αποδεικνύει ότι πατάει σταθερά στα πόδια της και δείχνει ικανή να φτάσει μέχρι και την κατάκτηση της Euroleague. Η πρώτη τετράδα και το αβαντάζ έδρας θεωρούνται πλέον δεδομένα, το Final 4 βρίσκεται πιο κοντά, ενώ και ο τίτλος μοιάζει πιο εφικτός. Πολυτιμότερος για τον Ολυμπιακό ήταν ο εξαιρετικός Παπανικολάου που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 22 πόντους, ενώ εξίσου θαυμάσιοι ήταν και οι Γουόκαπ και Βεζένκοφ, όπως και ο ΜακΚίσικ

Ο Ολυμπιακός μετράει τέσσερα «διπλά» επί ισπανικού εδάφους στην τρέχουσα σεζόν. Στην αντίπερα όχθη, οι φορμαρισμένοι γηπεδούχοι, που έρχονταν από έξι νίκες στα τελευταία επτά ματς τους στην Euroleague, δεν μπορούσαν να «ματσάρουν» στο δεύτερο ημίχρονο τους... ασταμάτητους Πειραιώτες (13-30 το επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο), ηττήθηκαν και υποχώρησαν στο 13-12.

Το δεύτερο ημίχρονο του Ολυμπιακού ήταν μια... ραψωδία -ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο-, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να επιστρέφουν συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι μετά το κακό πρώτο μέρος. Έτσι, η νίκη ήρθε με τον Κώστα Παπανικολάου να είναι μεταξύ των πρωταγωνιστών. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων ήταν συνεπής σε όλο το παιχνίδι, έβαλε 22 πόντους (και το... κορυφαίο τρίποντο της βραδιάς), κατέβασε 4 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Διψήφιοι ήταν οι Τόμας Γουόκαπ (13π., όλοι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς και 5 ασίστ), Σάσα Βεζένκοφ (20π. με δύο κρίσιμα τρίποντα στην 4η περίοδο, αλλά και 7 ριμπάουντ) και Σακίλ ΜακΚίσικ (11π.), με τον Κώστα Σλούκα να κάνει επίσης μια σπουδαία εμφάνιση (10 πόντοι, 9 ασίστ). Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Κλέμεν Πρέπελιτς, που έκανε season high (21 πόντοι με 5/7 τρίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21 95/7 τρίποντα), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι 2, Τζόουνς 5 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Ράντεμπο 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 22 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη)