Αθλητισμός|25.02.2023 19:20

Premier League: Με Μαρτινέλι παρέμεινε στην κορυφή η Άρσεναλ - Συντριβή της Νότιγχαμ απ' τη Γουέστ Χαμ με τέσσερα γκολ σε 15'

Μια πολύ σημαντική νίκη στον δρόμο προς την κατάκτηση της Premier League πανηγύρισε η Άρσεναλ. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επικράτησε 1-0 στην έδρα της Λέστερ χάρη σε γκολ του Μαρτινέλι στο 46' και διατήρησε τη διαφορά της στο +5 (με ίδιο αριθμό αγώνων) απ' τη Μάντσεστερ Σίτι που δοκιμάζεται στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Πέραν της σημαντικότητας της νίκης που πέτυχαν οι Κανονιέρηδες, παράλληλα προέβησαν σε μια συμβολική κίνηση καθώς έδωσαν το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Ουκρανό Ολεξάντρ Ζιντσένκο. Έναν χρόνο μετά τη ρωσική εισβολή στην Ουκρανία, η Άρσεναλ θέλησε να στείλει ένα μήνυμα στήριξης του ουκρανικού αγώνα. «Ο Ζιντσένκο θα φορέσει σήμερα το περιβραχιόνιο του αρχηγού ως δείγμα σεβασμού και αγάπης για την πρώτη επέτειο της πολεμικής σύρραξης στην Ουκρανία» έγραψε η Άρσεναλ στα social media.

Από εκεί και πέρα, ισοπεδωτική ήταν η Γουέστ Χαμ για 15 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Από το 70' ως το 85' πέτυχε τέσσερα γκολ διασύροντας τη Νότιγχαμ με 4-0. Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Ίνγκς, ο οποίος μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε δύο γκολ βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Στο 78' τα πάντα τελείωσαν με το γκολ του Ντέγκλαν Ράις, ενώ στο 85΄ ο Αντόνιο έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Παράλληλα, σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε και η Άστον Βίλα στην έδρα της Έβερτον, ενώ στο ντεμπούτο του Χάβι Γκράθια στον πάγκο νίκη «οξυγόνο» πέτυχε και η Λιντς στο ντέρμπι των ουραγών με τη Σαουθάμπτον (1-0) χάρη σε γκολ του Ισπανού αμυντικού, Ζούνιορ Φίρπο στο 77ο λεπτό. Με αυτό το αποτέλεσμα η Λιντς προσπέρασε την Έβερτον η οποία βρίσκεται πλέον στη ζώνη του υποβιβασμού.