Αθλητισμός|04.03.2019 20:55

Basket League: Restart του Ολυμπιακού με νίκη επί του Άρη

Ο Ολυμπιακός όσο έβρισκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα απέναντι στον Άρη. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ το εκμεταλλεύτηκαν και φρόντισαν γρήγορα να επιβάλλουν τους δικούς τους νόμους.

Στο α' ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 48-36 ενώ είχαν και 15 ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε ακόμα και 16 πόντους διαφορά ο Άρης μείωσε τη διαφορά στο 37ο λεπτό σε 69-65. Ο Τουπάν έδωσε την λύση με τρίποντο (72-65) , ο Άρης έχασε συνεχόμενες ευκαιρίες να μειώσει και έτσι ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και την νίκη με 76-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 9 (1), Μιλουτίνοβ 6 (9 ριμπάουντ), Παπανικολάου  7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 9 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Γουέμπερ 8 (8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 λάθη), Πρίντεζης 7 , Αγραβάνης 7 (1), Σπανούλης, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (2), ΛεΝτέι 3.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 13 (1), ΜακΓκί 3, Μπελ 9 (1), Χάρις, Σλαφτσάκης 5 (1), Τολιόπουλος 7 (1), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6, Νταλό 10, Κάιζερ 8 (5 ριμπάουντ.