Αθλητισμός|17.03.2023 00:00

Euroleague: Καλή εμφάνιση και νίκη ψυχολογίας για τον Παναθηναϊκό στην έδρα της Βιλερμπάν πριν απ' το ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια... ζωής πριν απ' το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Οι Πράσινοι επικράτησαν στο Astroballe της Βιλερμπάν με 86-82, πέτυχαν μια νίκη γοήτρου στην Euroleague αλλά και ψυχολογίας και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο επερχόμενο ντέρμπι «αιωνίων» της Basket League με τους Ερυθρόλευκους στο ΟΑΚΑ (19/3, 15:45). Το Τριφύλλι έπειτα από 29 αγωνιστικές έφτασε τις δέκα νίκες στη διοργάνωση υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην όγδοη σερί  ήττα τους και 21η στο σύνολο.

Σε έναν αγώνα χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες καθώς δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ, ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε την εξαιρετική του δεύτερη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 32-17 πέτυχε την ανατροπή, ξέφυγε με +9 (52-43) και «έχτισε» ψυχολογία ενόψει της συνέχειας της αναμέτρησης.

Μάλιστα, η εκτός έδρας νίκη που έψαχνε από τις 2/12/2022 στο σπίτι της Ζαλγκίρις, ήρθε σε μία βραδιά που απουσίασε ο τραυματίας Δημήτρης Αγραβάνης, ο Νέιτ Γουόλτερς έμεινε προληπτικά εκτός, όπως και ο Ματέους Πονίτκα, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στη δεύτερη περίοδο και δεν επέστρεψε στον αγώνα.

Η τριάδα των Αμερικανών Πάρις Λι, Ντουέιν Μπέικον και Ντέρικ Γουίλιαμς, έκαναν τη διαφορά στην «πράσινη» επίθεση με 14, 13 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη Βιλερμπάν ο Γιουσούφα Φαλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Βιλερμπάν: Μάθιους 7, Νουά 9, Μποστ 7, Καουντί 2, Ντιό 3, Τάιους 7, Ντε Κολό 12, Φαλ 13, Λάιτι 8, Ομπασόχαν 8, Πονς 6.

Παναθηναϊκός: Λι 14, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13. Τόμας 7, Μπέικον 13 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 7, Γκριγκόνις 9, Μαντζούκας 9, Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ).