Αθλητισμός|14.04.2023 17:44

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα και αποκλεισμός στο Μόντε Κάρλο - Τον σταμάτησε ο Τέιλορ Φριτζ μετά από 12 νίκες σερί

Σετ φωτογραφιών, σύρετε προς τα αριστερά
Ήττα για Τσιτσιπά στο Μόντε Κάρλο (AP Photo)

Μετά από δύο συνεχόμενους τίτλους και 12 νίκες σερί στο Μόντε Κάρλο, διαδρομή κατά την οποία έχασε μόνο ένα σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 3 στον κόσμο) ηττήθηκε με 6-2, 6-4 μετά από 70 λεπτά αγώνα από τον εντυπωσιακό Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ (Νο 10), ολοκληρώνοντας στα προημιτελικά τη διαδρομή του στο Masters 1000.

Ο Τσιτσιπάς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο παιχνίδι του και δεν μπόρεσε να προβάλει μεγάλη αντίσταση όπως καταδεικνύει και η διάρκεια του αγώνα. Για τον 25χρονο Αμερικανό ήταν η πρώτη νίκη απέναντι στον Τσιτσιπά με τον οποίο μέχρι πρότινος μετρούσε τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς. Για το νούμερο 10 στον κόσμο ήταν η 23η νίκη μέσα στη σεζόν (22-6) και η πρώτη κόντρα σε παίκτη της 10άδας σε χωμάτινη επιφάνεια.

Το ξεκίνημα του Τσιτσιπά ήταν αποκαρδιωτικό αφού δεν μπορούσε να βρει σταθερότητα κάνοντας πολλά λάθη. Ο Φριτζ «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του Ελληνα στα τρία πρώτα games και αφού κράτησε το χέρι του προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 4-0 και στη συνέχεια ολοκλήρωσε τη δουλειά κατακτώντας το πρώτο σετ ανέλπιστα εύκολα με 6-2 έπειτα από μόλις 30 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος με τον Τσιτσιπά να παίζει πλέον στα ίσια το ματς κόντρα στον Καλιφορνέζο αντίπαλό του. Οι δύο αθλητές κράτησαν τα σερβίς τους μέχρι το 3-3 χωρίς να αντιμετωπίσουν καν break-point, όμως από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε… ροντέο.

Ο Φριτζ «έσπασε» το σερβίς του Στέφανου για το 4-3, όμως ο Ελληνας έκανε break-back φέρνοντας και πάλι την αναμέτρηση στην ισορροπία (4-4). Δυστυχώς για τον Τσιτσιπά, ο Αμερικανός ήταν σε καλύτερη μέρα και έκανε νέο break για το 5-4 και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για να πάρει το σετ με 6-4 και τη νίκη με 2-0 σετ.