Αθλητισμός|22.04.2023 20:00

Premier League: Ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης η Λίβερπουλ, απειλείται με υποβιβασμό η Νότιγχαμ - Highlight ήταν ένα... φιλί!

Σε ματς θρίλερ στην Premier League η Λίβερπουλ επικράτησε 3-2 της Νότιγχαμ Φόρεστ στο Άνφιλντ και συνέχισε το κυνήγι για μια θέση στα Κύπελλα Ευρώπης. Μολονότι το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ (0-0), στο δεύτερο 45λεπτο ακολούθησε βροχή από τέρματα.

Ο Ζότα έδωσε δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο 47΄ και στο 55΄, αλλά η Φόρεστ εκμεταλλεύθηκε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και απάντησε δύο φορές με τους Γουίλιαμς (51΄) και Γκιμπς-Γουάιτ (67΄) για το 1-1 και το 2-2. Ωστόσο, ο Σαλάχ στο 70' πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Μερσεσάιντ, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τη Φόρεστ που βρίσκεται στην προτελευταία θέση.

Το... highlight της αναμέτρησης πάντως ήταν το φιλί (;) του Γκιμπς-Γουάιτ στον Νίκο Γουίλιαμς! Οι δύο παίκτες της Νότιγχαμ φαίνεται ότι ενθουσιάστηκαν λίγο παραπάνω μετά την ισοφάριση στο ματς με τη Λίβερπουλ και ήρθαν πιο κοντά με ένα φιλί που έμοιαζε να είναι στο στόμα. Η εικόνα έγινε viral αμέσως...

Πολύτιμη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Λέστερ, η οποία επικράτησε 2-1 της Γουλβς και σκόρερ τους Ιχεανάτσο (πέναλτι) και Καστάνιε. Χάρη στο αποτέλεσμα αυτό, οι Αλεπούδες βγήκαν έπειτα από καιρό από τη ζώνη του υποβιβασμού, έστω και σε ισοβαθμία με την Εβερτον, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας στο Σέλχαρστ Παρκ.

Η Μπρέντφορντ «έσπασε» το νικηφόρο σερί της Αστον Βίλα, καθώς το τελικό 1-1 του Community Stadium διατήρησε μεν τους Χωριάτες αήττητους για ένατο διαδοχικό παιχνίδι (δεν έχουν χάσει από τις 18/2), αλλά ήταν η πρώτη βαθμολογική τους απώλεια μετά από πέντε διαδοχικές νίκες.

Προηγουμένως, η βαθμολογικά αδιάφορη Φούλαμ νίκησε 2-1 τη Λιντς στο Κρέιβεν Κότατζ και δυσκόλεψε την προσπάθεια των Παγωνιών για να παραμείνουν στην Premier League. Και τα τρία γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο β' ημίχρονο με τους Γουίλσον (58΄) και Περέιρα (72΄) να σκοράρουν για τους Λονδρέζους, προτού μειώσει η Λιντς στο 79΄ με αυτογκόλ του Παλίνια.

Αποτελέσματα

• Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 3-3 (20΄ Μαρτινέλι, 88΄ Έντεγκααρντ, 90΄ Σάκα - 1΄ Αλκαράς, 14΄ Γουόλκοτ, 66΄ Τσάλετα-Τσαρ)
  • Φούλαμ - Λιντς 2-1 (58΄ Γουίλσον, 72΄ Περέιρα - 79΄αυτ. Ζοάο Παλίνια)
  • Μπρέντφορντ - Άστον Βίλα 1-1 (65΄ Τόνεϊ - 88΄ Ντάγκλας Λουίζ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-0
  • Λέστερ - Γουλβς 2-1 (37΄πεν. Ιχεανάτσο, 75΄ Καστάνιε - 13΄ Κούνια)
  • Λίβερπουλ - Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (47΄, 55΄ Ζότα, 70΄ Σαλάχ - 51΄ Γουίλιαμς, 67΄ Γκιμπς-Γουάιτ)