Αθλητισμός|25.04.2023 22:24

Μπλακ άουτ ο ΠΑΟΚ και μεγάλη ανατροπή του Ολυμπιακού στη VolleyLeague

Ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 από τον ΠΑΟΚ, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και με 3-2 σετ έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της VolleyLeague. Σε ένα ματς που διήρκησε περίπου τρεις ώρες και στιγματίστηκε απ' τα αντεθνικά συνθήματα που ακούστηκαν απ' τους οπαδούς των Ερυθρόλευκων, στο τέλος πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη την Παρασκευή (28/4 - 19:15) για τον τέταρτο τελικό με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί για την ισοφάριση και τον Ολυμπιακό για να σφραγίσει τον τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο σετ και με τον Ράπτη να παίρνει από νωρίς μπρος προηγήθηκε με 8-11 και 10-14. O Oλυμπιακός αντέδρασε και με δικό του σερί μείωσε σε 18-20 και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση. Ο Δικέφαλος με λάθη στα κρίσιμα σημεία έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες να τον πιάσουν στους 24, ενώ ο άσσος του Κουμεντάκη έδωσε σετ μπολ στην ομάδα του. Σε εκείνο το σημείο, δημιουργήθηκε ένα... χάος, καθώς οι οπαδοί των γηπεδούχων έβρισαν τόσο την οικογένεια του Κοκκινάκη ενώ προχώρησαν και σε αντεθνικά συνθήματα, με αποτέλεσμα την αντίδραση του τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Αχιλλέα Τζίκα, ο οποίος αποβλήθηκε και κατά την είσοδό του στη φισούνα προπηλακίστηκε!

Στα αγωνιστικά, ακολούθησε ένα σετ... θρίλερ με τις ισοπαλίες να είναι πολλές και τα σετ μπολ να αλλάζουν συνεχώς χέρια. Καταλυτική στιγμή οι δύο τελευταίοι πόντοι του ΠΑΟΚ με Ουόλς και Ντεν Ντρις, οι οποίοι έκαναν το 0-1 με 32-34 και έβαλαν μπροστά στο σκορ το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και με άσσους του Ντεν Ντρις πήρε προβάδισμα με 2-6 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κάλυψαν γρήγορα τη διαφορά, προσπερνώντας μάλιστα με 13-12 μετά από επίθεση του Ιντάλγκο. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μέχρι το 18-17, καθώς εκεί ο Δικέφαλος με τα σερβίς του Γιόρνα δημιούργησε τρομερό θέμα στην υποδοχή της ομάδας του Τζουλιάνι και με σερί μπλοκ από Βουλκίδη, Ράπτη και Ντεν Ντρις πήγε σε σετ μπολ με 19-24 και με επίθεση του Βέλγου έκανε το 0-2 με 20-25.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» γνωρίζοντας ότι είναι η τελευταία τους ευκαιρία, μπήκαν με πάθος και πήραν κεφάλι στο σκορ με 8-5 και 13-8, δείχνοντας από νωρίς ότι θέλουν οπωσδήποτε την κατάκτηση του σετ. Συνεχίζοντας έτσι και με τους Κουμεντάκη-Παγένκ να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ξέφυγαν με 22-16. Ο Μιλενκόσκι πέρασε στο ματς τους Τακουρίδη, Ηλία, Μπούτο και Σωτηρίου για να ξεκουράσει τους βασικούς, με τους... παγκίτες του ΠΑΟΚ να μειώνουν σε 23-20, αλλά τον Ολυμπιακό με επίθεση του Ιντάλγκο να κάνει το 25-21 και το 1-2.

Στο τέταρτο σετ και με την ψυχολογία που είχε ο Ολυμπιακός έφυγε γρήγορα με 9-3, δείχνοντας ότι είναι αυτός το αφεντικό του σετ. Ανάλογα συνεχίστηκε και το υπόλοιπο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν αρκετά υψηλό προβάδισμα με 18-13 και 22-17, μην επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει. Με δύο άσσους ο Ράπτης πλησίασε τον Δικέφαλο στο 23-21, αλλά με δύο πόντους από Ιντάλγκο και Στερν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-21 και έστειλαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 5-1 αλλά ο ΠΑΟΚ με καλά σερβίς του Ράπτη μείωσε σε 8-6, βάζοντας τον Δικέφαλο και πάλι στο σετ. Ο Στερν με κρίσιμο άσσο έστειλε τους γηπεδούχους στο +3 (11-8) σε κρίσιμο σημείο, ενώ ο Ιντάλγκο με νέο άσσο έκανε το 13-9, ενώ οι γηπεδούχοι κέρδισαν το ματς με 15-11 και 3-2.

Τα σετ: 32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11