Αθλητισμός|26.04.2023 23:38

Euroleague: «Φωτιά και λάβρα» ο Ολυμπιακός «έκαψε» τη Φενέρ στο ΣΕΦ με Βεζένκοφ και Κάνααν

Ο Ολυμπιακός έκανε... πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο από το τρίποντο σουτάροντας συνολικά με 16/29 (6/7 είχε ο Κάνααν!) και έχοντας παράλληλα άμυνα από... ατσάλι, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με τη Φενέρμπαχτσε (79-68).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε... μουδιασμένη στο παρκέ αλλά μόλις βρήκε τα πατήματά της, έκανε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, έφερε στα μέτρα της τον ρυθμό και στο φινάλε κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Ο Σάσα Βεζένκοφ σε ακόμα ένα παιχνίδι έδωσε τον ρυθμό στον Ολυμπιακό με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Αϊζάια Κάνααν να κάνει τη διαφορά με 18 πόντους και 6/7 τρίποντα. Κομβικός και ο Μουσταφά Φαλ με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Νταϊσόν Πιερ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Τζόναθαν Μότλεϊ να προσθέτει 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Νικ Καλάθης στα 25'36'' που αγωνίστηκε μέτρησε 7 πόντους (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 2 ασίστ και 2 λάθη.

Η Φενέρμπαχτσε βρήκε λύσεις με Χέιζ-Ντέιβις και Γιεκίρι και πήρε τα ηνία του αγώνα (4-7, 3'). Ο Ολυμπιακός πήρε σκορ από την περιφέρεια, με Κάνααν και Ουόκαπ να ανατρέπουν το σκηνικό (14-7, 5'). Η Φενέρ έμεινε στο πλάνο της, ο Γιεκίρι συνέχισε να σκοράρει και με τον Καλάθη να φωνάζει παρών η διαφορά μειώθηκε (16-15, 7'). Ο Μότλεϊ ακολούθησε και η ομάδα του ισοφάρισε (19-19, 9'). Ο Πιέρ φώναξε παρών και η Φενέρμπαχτσε έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 19-21.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Τούρκοι προσπάθησαν να χτίσουν διαφορά με τον Χέιζ Ντέιβις, αλλά ο ΜακΚίσικ δεν το επέτρεψε και ισοφάρισε (26-26, 14'). Η ποιότητα του Μάρκο Γκούντουριτς εμφανίστηκε στο παρκέ του ΣΕΦ και η Φενέρ πήρε τα ηνία (26-32, 16'). Ο Σάσα Βεζένκοφ ανέλαβε δράση, ο Φαλ ακολούθησε και το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με τον Ολυμπιακό να έχει ως σημείο αναφοράς την άμυνά του (34-32, 18'). Ο Πιέρ με τρίποντο έβαλε την Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ, όμως ο Παπανικολαου απάντησε και με δικο του τουτ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό στο +2 (37-35).

Ο Ολυμπιακός είδε τον Κάνααν να φωνάζει παρών και κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα (42-39, 23'). Ο Μότλεϊ προσπάθησε να μειώσει για την Φενέρμπαχτσε (44-43, 24'). Ο Κάνααν συνέχισε να... εκτελεί και η διαφορά ανέβηκε για τον Ολυμπιακό (54-46, 26'). Ο Βεζένκοφ ακολούθησε τον συμπαίκτη του, με το προβάδισμα να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (60-49, 28'). Ο Μότλεϊ προσπάθησε να μειώσει, αλλά την τελευταία λέξη στο τρίτο δεκάλεπτο την είπε ο ΑΪζάια Κάνααν, που με τρίποντο έγραψε το 63-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γκούντουριτς ανέλαβε δράση, ο Μότλεϊ ακολούθησε και η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (63-58, 32'). Η απάντηση του Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει. Οι Πειραιώτες με την άμυνα να δίνει λύσεις και τον Σλούκα να αναλαμβάνει δράση ανέβασαν τη διαφορά (70-58, 35'). Ο ΜακΚίσικ μπήκε στην εξίσωση και με δικά του σουτ ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο (76-61, 37'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους Πειραιώτες να κάνουν το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 7 (1), Κέιναν 18 (6), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 9, Σλούκας 5 (1), Βεζένκοφ 19 (3), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (3)

Φενέρμπαχτσε: Μότλεϊ 15, Μπίρσεν, Χαζέρ, Έντουαρντς 6 (1), Μαχμούτογλου, Χέιζ-Ντέιβις 11 (2), Πιερ 13 (3), Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 12 (2), Ντόρσεϊ, Καλάθης 7 (1).