Αθλητισμός|05.05.2023 22:45

Euroleague: Η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε τη σειρά με τον Ολυμπιακό και το εισιτήριο για το Final 4 θα κριθεί στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη απ' τη Φενέρμπαχτσε με 73-69 και το εισιτήριο για το Final 4 της Euroleague θα κριθεί την Τρίτη (09/05, 21.30) στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες έδωσαν μεγάλη μάχη, έδειξαν να ελέγχουν το ματς για τρεις περιόδους, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρ βρήκε μεγάλα σουτ και πήρε τη νίκη που έψαχνε για να ισοφάρισει τη σειρά σε 2-2.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε κυρίως την αστοχία του στο τρίποντο (28%), αλλά και το κακό ματς του Βεζένκοφ, ο οποίος περιορίστηκε στους δύο πόντους, του Σλούκα και του Παπανικολάου! Αντιθέτως, ο ΜακΚίσικ με 20 πόντους έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Μετά τα ζευγάρια της Μονακό με τη Μακάμπι και της Ρεάλ Μαδρίτης με την Παρτιζάν και ο Ολυμπιακός με τη Φενέρμπαχτσε έφτασαν στο πέμπτο ματς, ενδεικτικό του σασπένς και της ισορροπίας που υπάρχει μεταξύ των ομάδων. Μόνο η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε άνετα την πρόκριση για το Final 4 που θα φιλοξενηθεί στο Κάουνας στις 19-21 Μαΐου.

Ο Νταϊσόν Πιερ ήταν ο MVP του αγώνα και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους (τρία τρίποντα στην τελική ευθεία) και 4 ριμπάουντ, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει άλλη μια σπουδαία εμφάνιση (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Το «κρυφό χαρτί» του Ιτούδη, όμως, ήταν ο Νάιτζελ Χέις, που έμεινε στο παρκέ 40 λεπτά (!), έβαλε 12 πόντους (όλους στο β' μέρος) και έπαιξε τρομερή άμυνα.

Η εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι άρχισε με ένα 5-0 του Ολυμπιακού, η Φενέρ κατόρθωσε να το γυρίσει και να βρεθεί εκείνη στο +5 (12-7) αλλά σύντομα η διαφορά μαζεύτηκε και οι δυο ομάδες  έμειναν κοντά σε απόσταση ενός καλαθιού μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου που βρήκε τη Φενέρ στο +1 (18-17).

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος απ' το τρίποντο και η Φενέρ βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει στους πέντε πόντους (32-27). Οι Ερυθρόλευκοι όμως με το πρώτο τους τρίποντο (με τον Κάνααν) έπειτα από επτά ανεπιτυχείς προσπάθειες, έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια (32-32) προτού τελειώσουν το ημίχρονο στο +1 (32-33). Ο ΜακΚίσικ με 7 και ο Κάνααν με 6 ήταν οι δύο πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού στα μισά του αγώνα.

O Oλυμπιακός βρήκε ρυθμό και την τρίτη περίοδο έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ σε αντίθεση με τη Φενέρ που έβγαζε περισσότερη νευρικότητα. Οι Πειραιώτες με πρώτο βιολί τον Κάνααν (12 πόντους στο 30') ξέφυγαν τρεις φορές με +5 αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε ξανά στον πόντο κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 48-49 υπέρ των Ερυθρόλευκων.

Με ένα σερί 6-0 της Φενέρ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η τουρκική ομάδα βρέθηκε στο +5 (54-49) αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και δεν επέτρεψε στην αντίπαλό του να ξεφύγει. Ισοφάρισε σε 56-56 και πήρε και κεφάλι στο σκορ με καθοριστικό τον ΜακΚίσικ (56-58).

Ένα καθοριστικό τρίποντο του Πιερ έφερε τη Φενέρ στο +2 (62-60) και αργότερα ακόμα ένα έδωσε αέρα έξι πόντων στους Τούρκους για πρώτη φορά στο ματς (67-61). Ο Φαλ μείωσε για το 67-63 στα 2' πριν απ' το φινάλε.

Το θρίλερ συνεχίστηκε με τρίποντο του Ντόρσεϊ (70-63) και απάντηση του ΜακΚίσικ (70-66). Ο Πιερ έριξε άλλη μια τρίποντη βόμβα για το 73-66 αλλά ο ΜακΚίσικ έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο ματς. Με νέο τρίποντο μείωσε στους τέσσερις (73-69).

Ο Ντόρσεϊ αστόχησε και ο Ολυμπιακός είχε 13.2'' για να βρει ένα γρήγορο καλάθι κι αμέσως ένα φάουλ. Οι Ερυθρόλευκοι όμως έκαναν λάθος στην επίθεση και ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε με την μπάλα να μένει στα χέρια της Φενέρ...

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 9, Μπίρσεν, Έντουαρντς 8, Χέιζ 12 (3), Πιερ 17 (4), Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 16 (2), Καλάθης 5.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (2), Κέιναν 12 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 12, Σλούκας 3, Βεζένκοφ 2, Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 2, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 20 (3).