Αθλητισμός|09.05.2023 23:36

Euroleague: Έφυγε για Κάουνας ο Ολυμπιακός! Θρυλική πρόκριση στο Final 4 επί της Φενέρ με μαγικό Σλούκα

Ο Ολυμπιακός έφυγε για Κάουνας, όπου θα διεκδικήσει το τέταρτο ευρωπαϊκό στην ιστορία του (1996-97, 2011-12, 2012-13)! Η εξαιρετική ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυρίαρχησε ολοκληρωτικά στο πέμπτο παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε στο κατάμεστο και «καυτό» ΣΕΦ, ολοκλήρωσε τη σειρά της Euroleague με 3-2 νίκες κι έκλεισε θέση για το Final 4 (19-21/5), όπου περιμένει στον ημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Μονακό - Μακάμπι Τελ Αβίβ που επίσης βρίσκεται στο 2-2.

Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν στα προηγούμενα τέσσερα ματς των πλέι οφ απέναντι στην εξαιρετικά μαχητική Φενέρ αλλά εν τέλει στο πιο κρίσιμο παιχνίδι ήταν ισοπεδωτικοί και επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί έχοντας τερματίσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στη regular season. Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 84-72 και ετοιμάζεται να δώσει το παρών σε Final 4 για δεύτερη σερί σεζόν, όγδοη φορά την τελευταία 15ετία και δωδέκατη συνολικά στη διοργάνωση.

Παράλληλα, επιβεβαίωσε και την παράδοση που τον θέλει να προκρίνεται σε Final 4 όταν παίζει πέμπτο παιχνίδι στην έδρα του. Τα έχει καταφέρει εξαιρετικά και τις πέντες φορές που είχε το πλεονέκτημα.

Άπαντες ήταν εξαιρετικοί για τον Ολυμπιακό αλλά ο Κώστας Σλούκας ήταν και πάλι «μαγικός». Τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 6 ασίστ κάνοντας τη διαφορά για τους Πειραιώτες, που είχαν σε καλή βραδιά τον Σάσα Βεζένκοφ με 15π. και κυρίως τον Κώστα Παπανικολάου με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από πλευράς Φενέρ διασώθηκε ο Γκούντουριτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους.

Η εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι φάνηκε εξαρχής ότι θα ήταν σφιχτό με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Μέχρι το 5' ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα πέντε πόντων, το οποίο όμως «μάζεψε» η Φενέρ. Οι Πειραιώτες όμως έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (20-15) έχοντας 7 ασίστ αλλά και 1/5 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +6 (29-23) στο 14' αλλά η Φενέρ γρήγορα γύρισε το ματς και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 29-31 στο 16'. Ο Γκούντουριτς έκανε την περισσότερη δουλειά καθώς σε λιγότερο από επτά λεπτά πέτυχε 9 πόντους με 3/4 τρίποντα! Οι Ερυθρόλευκοι αφυπνίστηκαν και με ένα τρομερό 10-0 βρέθηκαν στο 39-31 και αμέσως μετά στο 42-31! Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στο 15-0 με το σκορ να έχει φτάσει σε διψήφια διαφορά (44-31) προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο +11 (44-33) για την ομάδα του Μπαρτζώκα που είχε κάνει τη μισή δουλειά. Σλούκας και Παπανικολάου είχαν από 10 πόντους, ενώ ο Γκούντουριτς είχε 14.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και το +13 (52-39), η Φενέρ μείωσε σε 57-49 αλλά και πάλι οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν επιθετικές λύσεις με Σλούκα, ο οποίος μάλιστα έφτασε τις 1500 ασίστ στην Euroleague. To δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 65-52 με τον Έλληνα γκαρντ να έχει 18 πόντους (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές) και 5 ασίστ σε 18'44''.

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική διαχείριση στο τελευταίο δεκάλεπτο κόβοντας κάθε ελπίδα της Φενέρ για να επιστρέψει στο ματς και στο φινάλε πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη και μια σπουδαία πρόκριση στο Final 4 της Euroleague.