Αθλητισμός|12.05.2023 15:56

Άνετη η Μαρία Σάκκαρη στη Ρώμη: Πέρασε εύκολα στον τρίτο γύρο

Άνετο ήταν το πρώτο πέρασμα της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά Masters της Ρώμης. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια νίκησε με 6-1, 6-3 την Μπάρμπορα Στρικόβα και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας στο Pieatrangeli, η Σάκκαρη ήταν καταιγιστική στο πρώτο σετ παίρνοντας προβάδισμα με 4-0, με την Τσέχα πρώην Νο 16 στον κόσμο και πλέον 1103, να μειώνει σε 4-1 και τη Σάκκαρη να κλείνει το σετ σε 33 λεπτά με 6-1.

Η 37χρονη τενίστρια που έλειψε 26 μήνες από την αγωνιστική δράση λόγω μητρότητας και επέστρεψε την περασμένη εβδομάδα στη Μαδρίτη, μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ κρατώντας το σερβίς της. Στο δεύτερο γκέιμ παρότι προηγήθηκε με 40-0, έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, με την Σάκκαρη να πετυχαίνει άσο στον κρίσιμο πόντο, να ισοφαρίζει σε 40-40 και να κλείνει έστω και πιο δύσκολα το γκέιμ, φέρνοντας το σετ στα ίσα 1-1.

Η συνέχεια βρήκε τη Μαρία Σάκκαρη να ξαναβρίσκει την συγκέντρωση της και να κάνει ένα σερί πέντε γκέιμ, παίρνοντας προβάδισμα με 5-1, με την Στρικόβα να μειώνει σε 5-2. Η Τσέχα δεν το έβαλε κάτω και με μπρέικ μείωσε σε 5-3. Αμέσως μετά με μπρέικ στο μπρέικ η Σάκκαρη έκλεισε το ματς με 6-3.