Αθλητισμός|16.05.2023 23:55

Forza Inter! Οι Νερατζούρι επικράτησαν στον εμφύλιο με τη Μίλαν κι επιστρέφουν σε τελικό Champions League μετά από 13 χρόνια

Η Ίντερ επιστρέφει σε τελικό Champions League μετά από 13 χρόνια! Οι Νερατζούρι που έκαναν κάτι περισσότερο απ' τη μισή δουλειά πριν από μια εβδομάδα επικρατώντας 0-2 της συμπολίτισσας Μίλαν, σφράγισαν τη μεγάλη πρόκριση με μια δεύτερη νίκη επί των Ροσονέρι με 1-0 και με συνολικό σκορ 3-0 έφυγαν για τον τελικό της 10ης Ιουνίου στην Κωνσταντινούπολη ως αουτσάιντερ καθώς περιμένουν τον αντίπαλο που θα προκύψει απ' την τιτανομαχία της Μάντσεστερ Σίτι με τη Ρεάλ Μαδρίτης (17/5, 22.00).

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι έφτασε στη νίκη (την όγδοη σερί τον τελευταίο μήνα) χάρη στο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 73' και έκλεισε θέση για τον τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2010, οπότε κατέκτησε το τρόπαιο με τον Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο. Η Ίντερ που θα συμμετάσχει για έκτη φορά (1964, 1965, 1967, 1972, 2010, 2023) σε τελικό Champions League -άλλοτε Κύπελλο Πρωταθλητριών- στοχεύει στο τέταρτο ευρωπαϊκό τρόπαιο μετά το 3-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης το 1964, το 1-0 επί της Μπενφίκα το 1965 και το 2-0 επί της Μπάγερν Μονάχου το 2010.

Αντιθέτως, η επτάκις πρωταθλήτρια Ευρώπης Μίλαν, έχασε την ευκαιρία να επανεμφανιστεί σε τελικό για πρώτη φορά μετά το 2007. Η εικόνα των Ροσονέρι ήταν καλύτερη συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι, αλλά και πάλι γκολ δεν βρήκαν. Σε 180' δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ούτε... μισό γκολ και δικαίως η Ίντερ προκρίθηκε βάζοντας τέλος και σε μια αρνητική παράδοση που είχε απέναντι στη Μίλαν με δύο αποκλεισμούς σε ισάριθμες συναντήσεις στο Champions League στα ημιτελικά του 2003 και στα προημιτελικά του 2005.

Το ντέρμπι ήταν ανοιχτό, είχε ρυθμό, είχε ένταση, είχε φάσεις αλλά δεν είχε γκολ στο α' ημίχρονο. Η Μίλαν είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει προκειμένου να αγχώσει και να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση στην Ίντερ, που έκλεισε το ημίχρονο όπως ήθελε, δίχως να έχει δεχτεί γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ περιόρισε τη Μίλαν που δεν είχε άλλη χαμένη ευκαιρία και στο 74' σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό με τον Λαουτάρο Μαρτίνες. Ο Αργεντινός δέχθηκε την μπάλα εντός περιοχής απ' τον Λουκάκου και με ένα συρτό σουτ στην κλειστή γωνία του Μενιάν έγραψε το 1-0.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Ονάνα, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντούμφρις, Μπαρέλα (84’ Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου, Μκχιταριάν (43’ Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (66’ Γκόσενς), Μαρτίνες (84’ Κορέα), Τζέκο (66’ Λουκάκου).

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Τιό (64’ Καλουλού), Τομόρι, Τεό Ερναντέζ, Κρούνιτς, Τονάλι, Ζούνιορ Μεσίας (76’ Σαλεμάκερς), Μπραΐμ Ντίαθ (76’ Οριγκί), Ραφαέλ Λεάο, Ζιρού.