Αθλητισμός|19.05.2023 11:19

NBA: Δεύτερη νίκη των Νάγκετς επί των Λέικερς με τρομερούς Γιόκιτς-Μάρεϊ και προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς

Οι Ντένβερ Νάγκετς έχουν κατακτήσει δέκα φορές τον τίτλο στη Δύση αλλά ποτέ δεν έχουν σηκώσει το πρωτάθλημα στο NBA. Ενδεχομένως το 2023 να είναι η χρονιά τους καθώς εμφανίζονται πιο ώριμοι από ποτέ. Με τον Νίκολα Γιόκιτς να βρίσκεται σε φανταστική κατάσταση, οι Νάγκετς νίκησαν για δεύτερη φορά τους Λος Άντζελες Λέικερς (108-103) κι έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών της δυτικής περιφέρειας.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν συγκλονιστικός για ακόμα ένα ματς κάνοντας και πάλι triple double με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα όμως εξαιρετικός ήταν και ο Τζαμάλ Μάρεϊ ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 37 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά της με τις δύο ομάδες να κλείνουν ισόπαλες το πρώτο δωδεκάλεπτο με 27-27, με τους Λέικερς να κάνουν επί μέρους 21-26 στη δεύτερη περίοδο για να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (48-53).

Οι Νάγκετς, ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους στη τρίτη περίοδο, όπου κατάφεραν να μειώσουν στο τρίποντο (76-79), με τον Μάρεϊ να παίρνει «φωτιά» στο τέταρτο δωδεκάλεπτο... εκτελώντας τους Λέικερς από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να κάνουν επί μέρους 32-24 για να φτάσουν στη νίκη και στο 2-0 στη σειρά.

Οι «Λιμνάνθρωποι» για ακόμη ένα ματς έδειξαν μαχητικό πνεύμα, έβαλαν δύσκολα στους Νάγκετς, όμως «πλήρωσαν» την μεγάλη αστοχία τους από την περιφέρεια και τις κάκιστες επιλογές που πήραν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, με την σειρά να μεταφέρεται πλέον στο Λος Άντζελες.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ ηγήθηκε για τους Λέικερς, με τον Όστιν Ριβς (22π, 3ρ, 5ασ) και τον Ρούι Χατσιμούρα (21π) να κάνουν καλό παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Νάγκετς: Γκόρντον 10, Πόρτερ 16 (7 ριμπάουντ), Γιόκιτς 23 (17 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μάρι 37 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 8, Γκριν 2, Μ. Μπράουν 12, Τζάκσον, Κ. Μπράουν

Λέικερς: Ντέιβις 18 (14 ριμπάουντ), Βάντερμπιλτ 4, Τζέιμς 22 (9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ράσελ 10, Ριβς 22 (5 ασίστ), Χατσιμούρα 21, Τόμπσον, Σρούντερ 4 (6 ριμπάουντ), Γουόκερ 2