Αθλητισμός|19.05.2023 19:57

Final 4 Euroleague: Ασύλληπτη ανατροπή απ' τον Ολυμπιακό που διέλυσε τη Μονακό και πάει τελικό για το 4ο ευρωπαϊκό

Με ένα απ' τα καλύτερα δεκάλεπτα στην ιστορία των Final 4 της Euroleague ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Μονακό και απ' το -11 βρέθηκε στο +13 στο τέλος της τρίτης περιόδου! Το ασύλληπτο επί μέρους 27-2 σε δέκα λεπτά, καθόρισε τη μεγάλη νίκη (76-62) και τη σπουδαία πρόκριση των Ερυθρόλευκων στον κυριακάτικο τελικό (21/5, 20.00) του Κάουνας.

Η εξαιρετική ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε τρομερή αντίδραση, έπαιξε καταπληκτικά στο β' ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση και περιμένει αντίπαλο απ' τον βραδινό (21.00) ημιτελικό μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Ρεάλ Μαδρίτης προκειμένου να διεκδικήσει στον ένατο τελικό της ιστορίας του, την τέταρτη Euroleague μετά τους τίτλους του 1997, του 2012 και του 2013.

Η Zalgirio Arena θύμισε... ΣΕΦ με την παρουσία 4.500 οπαδών του Ολυμπιακού που έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους στο β' ημίχρονο για τη μεγάλη ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ

Ο πρώτος σκόρερ του ημιτελικού ήταν ο... συνήθης ύποπτος, δηλαδή ο MVP της σεζόν. Ο Σάσα Βεζένκοφ «έγραψε» για άλλη μια φορά τα... γνωστά υψηλά του νούμερα (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Όμως, ο παίκτης - κλειδί της αναμέτρησης, που άλλαξε το μομέντουμ, ήταν ο Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός των Ερυθρόλευκων οδήγησε την ομάδα του στην 3η περίοδο και τελείωσε τον ημιτελικό με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Μουσταφά Φαλ, που δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), «μέτρησε» η εμπειρία του Κώστα Σλούκα (9 πόντοι, 7 ασίστ), εξαιρετικός και ο Τόμας Ουόκαπ (7 ασίστ/ 1 λάθος), που στην επανάληψη «έσβησε» τον Μάικ Τζέιμς.

Ο Αμερικανός γκαρντ των Μονεγάσκων μέτρησε 17 πόντους, αλλά είχε μόλις 4/14 εντός πεδιάς και ήταν... εξαφανισμένος στο 2ο ημίχρονο. Διψήφιοι ήταν και οι Έλι Οκόμπο (17π., 5ασ.) και Τζόρνταν Λόιντ (11π., 7ρ.), που στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να λύσουν τον «γρίφο» της άμυνας της ελληνικής ομάδας. Σημειωτέον ότι η γαλλική ομάδα τελείωσε το ματς με 20% πίσω από τα 6,75μ. (5/24 τρίποντα).

Η εικόνα του ημιτελικού

Το παιχνίδι άρχισε πολύ νευρικά και για τις δυο ομάδες με τη Μονακό όμως να βρίσκει σταδιακά ρυθμό σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που τελείωσε την πρώτη περίοδο στο -6 και έχοντας σκοράρει μόλις 14 πόντους (14-20).

Μολονότι ο Ολυμπιακός έδειξε να αντιδρά καθώς μόλις στο 13' είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσια (22-22) και πάλι οι Πειραιώτες έπαθαν μπλακ άουτ. Αντιθέτως, η Μονακό συνέχισε το εξαιρετικό παιχνίδι της βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Μπαρτζώκα. Με ηγέτη τον Τζέιμς οι Μονεγάσκοι τελείωσαν το ημίχρονο στο 29-41 και στη μεγαλύτερη διαφορά (+12) απ' το ξεκίνημα του ματς.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν άλλη ομάδα. Παίζοντας αδιανόητη άμυνα και με ενορχηστρωτή τον Γουόκαπ, κράτησε τη Μονακό στο μηδέν για τη μισή περίοδο και με ένα σερί 14-0 μετέτρεψε το 29-41 σε 43-41. Συνέχισε όμως μέχρι τέλους κλείνοντας το «τέλειο δεκάλεπτο» στο 56-43 (+13) με επί μέρους σκορ 27-2!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα που πήρε και τελείωσε το ματς με άνεση και με διαφορά 14 πόντων πανηγυρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1/3 τρίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 9 (7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντιάλο 2 (4 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)