Αθλητισμός|03.06.2023 19:37

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Champions League γυναικών με επική ανατροπή - Νίκησε 3-2 τη Βόλφσμπουργκ αν και έχανε με 0-2!

Με μεγάλη ανατροπή η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Champions League γυναικών για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Οι Μπλαουγκράνα μολονότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 απ' την Βόλφσμπουργκ, πέτυχαν τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και σήκωσαν τον τίτλο.

Σε έναν συναρπαστικό τελικό που έγινε στο κατάμεστο Φίλιπς Στάντιον του Αϊντχόφεν, η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' με την Πάγιορ, ενώ στο 37' η Ποπ έγραψε το 0-2. Οι παίκτριες της Μπαρτσελόνα όμως δεν τα παράτησαν και μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου είχαν ήδη φτάσει στην ισοφάριση (2-2) με δύο γκολ της Γκιχάρο.

Στο 70' η Ρόλφε υπέγραψε την ολική ανατροπή της Μπαρτσελόνα για το τελικό 3-2 που έφερε ξανά την ομάδα της Καταλωνίας στην κορυφή της Ευρώπης μετά τον τίτλο του 2021.

• Μπαρτσελόνα: Πανιός, Μπρονζ, Παρέδες, Λεόν, Ρόλφo, Μπονματί (90' Πουτέγιας), Γουόλς (89' Ένγκεν), Γκιχάρο, Χάνσεν (79' Τσρνογκόρτσεβιτς), Παραγιουέλο (70' Γκέιζε), Καλντεντέι (79' Πίνα).
  • Βόλφσμπουργκ: Φρομς, Βιλμς (84' Χέγκερινγκ), Χέντριχ, Γιάνσεν, Ράουχ, Όμπερντορφ, Ρορντ (71' Λάτβαϊν), Γιόνσντοτιρ, Χουτ, Ποπ, Πάγιορ (84' Μπρέμερ).