Αθλητισμός|11.06.2023 21:13

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα Κ17 μετά από έναν καταπληκτικό τελικό με τον ΠΑΟΚ που έληξε 5-4!

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, κέρδισε με 5-4 τον ΠΑΟΚ στην παράταση σε έναν απίθανο σε εξέλιξη τελικό και κατέκτησε το πρωτάθλημα Κ17 της Super League.

To παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό σε εξέλιξη με τον Δικέφαλο του Βορρά να προηγείται με 2-0 στο σκορ με γκολ του Κεσίδη (45') και του Καλαϊτζίδη (51'). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός, έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 2-2 στέλνοντας το παιχνίδι στη παράταση με τον Κωστούλα στο 61' και τον Λίγδα στο 81'.

Και εκεί όμως έγιναν πράγματα και θαύματα, με τον Ολυμπιακό αρχικά να βρίσκει γκολ ολικής ανατροπής με τον Λίγδα για το 3-2 στο 91', τον ΠΑΟΚ να απαντά και να ισοφαρίζει σε 3-3 με τον Τσομπάνη στο 103'. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα άλλες δύο φορές με Κωστούλα (106') και Λιατσικούρα (109') για το 5-3, με το γκολ του Τσομπάνη για το 5-4 στο 119' να μην είναι αρκετό για τον Δικέφαλο.

Ήταν ένα σπουδαίο ματς και μια καταπληκτική εμφάνιση απ' τα παιδιά και των δύο ομάδων...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46' Πλιώνης), Μουζακίτης (10' Φίλης), Τουφάκης (65' Λίγδας), Λιατσικούρας (111' Πλις), Κωστούλας, Δαρβίρας (53' Σούφκας), Πνευμονίδης (111' Καρκατσάλης).

ΠΑΟΚ (Πέτρος Τσιαπακίδης): Κατσαρός, Κούπενος (80' Αβράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης, Σνάουτσνερ, Κεσίδης (72' Τσομπάνης), Καλαϊτσίδης, Χατσίδης (114' Βρύζας), Παπαγεωργίου, Ντούνγκα (88' Μύθου).