Αθλητισμός|15.06.2023 00:30

Nations League: Η τρομερή Κροατία νίκησε 4-2 στην παράταση την Ολλανδία στο Ρότερνταμ κι έκλεισε θέση στον τελικό

Η τρομερή Κροατία διέλυσε με 4-2 την Ολλανδία στο Ρότερνταμ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του 3ου Nations League Πορτογαλία κατέκτησε το 1ο και η Γαλλία το 2ο) όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ισπανία - Ιταλία που είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη (15/6, 21.45).

Ο εμβληματικός Λούκα Μόντριτς και η εξαιρετική παρέά του πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη στην Ολλανδία και συνέχισαν την εντυπωσιακή διαδρομή που πραγματοποιούν τα τελευταία χρόνια έχοντας παίξει στον τελικό του Μουντιάλ 2018 και στον μικρό τελικό του Μουντιάλ 2022. Οι Κροάτες πετούσαν φωτιές στην επίθεση και με ενεργητικό πέντε γκολ πέτυχαν μια εκκωφαντική νίκη επί ολλανδικού εδάφους.

Κι όμως η Ολλανδία ήταν η ομάδα που προηγήθηκε στο σκορ στο 34 με τον Μάλεν. Το ημίχρονο έληξε 1-0 υπέρ των Οράνιε αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι Κροάτες αντέδρασαν.  Ο Κράμαριτς ισοφάρισε στο 55' με πέναλτι, ενώ στο 72' ο Πάσαλιτς υπέγραψε την ολική ανατροπή. Η Ολλανδία σώθηκε προσωρινά στο 90+6' απ' το γκολ του Λανγκ που πέτυχε το 2-2 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί όμως η Κροατία ήταν κυριαρχική. Ο Πέτκοβιτς στο 98' και ο Μόντριτς στο 116' με πέναλτι διαμόρφωσαν το τελικό 2-4, που θα μπορούσε να έχει γίνει και πέντε και έξι καθώς οι Κροάτες στο φινάλε είχαν και δοκάρι και ακυρωθέν γκολ.

Ολλανδία: Μπίλοου, Ντάμφρις (85' Λανγκ), Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Ακε (106' Μαλάσια), Βίφερ (75' Βαϊνάλντουμ), Κούπμαϊνερς, Ντε Γιονγκ, Μάλεν (75' Μπερχβαϊν), Χάκπο (106' Ντε Ρουν), Σίμονς (64' Βέγκχορστ).

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (80' Στάνισιτς), Σούταλο (91' Πέτκοβιτς), Βίντα, Πέρισιτς, Μόντριτς (119' Μπάρισιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (85' Μάγερ), Πάσαλιτς, Κράμαριτς (90' Έρλιτς), Ιβάνουσετς (80' Βλάσιτς).