Αθλητισμός|16.08.2023 19:22

Μετά το Euro στοχεύει και στο Μουντιάλ η Εθνική γυναικών της Αγγλίας - Απέκλεισε την Αυστραλία και θα παίξει για το τρόπαιο με την Ισπανία

Η Αγγλία επικράτησε 3-1 της Αυστραλίας στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό της διοργάνωσης γκρεμίζοντας τα όνειρα της συνδιοργανώτριας του Μουντιάλ. Στον τελικό η Αγγλία θα αναμετρηθεί με την Ισπανία που απέκλεισε τη Σουηδία.

Η Έλα Τουν άνοιξε στο 36ο λεπτό το σκορ παγώνοντας τους 75.784 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Stadium Australia στο Σίδνεϊ, αλλά η αρχηγός της Αυστραλίας Σαμ Κερ ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό σουτ από 25 μέτρα στο 64ο λεπτό.

Επτά λεπτά αργότερα η άμυνα της Αυστραλίας απέτυχε να διώξει μια ψηλή μπαλιά και η Λόρεν Χεμπ έγραψε το 2-1, ενώ η Αλέσια Ρούσο ήταν εκείνη, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για να στείλει τις πρωταθλήτριες Ευρώπης στον τελικό της Κυριακής (20/8).

Εθνική ΑγγλίαςΜουντιάλειδήσεις τώραΕθνική ΑυστραλίαςΠαγκόσμιο Κύπελλο Γυναικώνγυναικείο ποδόσφαιρο