Αθλητισμός|30.08.2023 17:45

Mundobasket 2023: Έβγαλε αντίδραση η Εθνική μπάσκετ, λύγισε τη Νέα Ζηλανδία και πήρε το εισιτήριο για τους 16 - Τρομερός Παπαπέτρου με 27 πόντους

Αγχώθηκε, πιέστηκε, ζορίστηκε, αλλά την καθοριστική στιγμή η Εθνική μπάσκετ έβγαλε αντίδραση και νίκησε στον «τελικό» με τη Νέα Ζηλανδία παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των 16 του Mundobasket 2023.

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε 83-74 των μαχητικών Νεοζηλανδών και προκρίθηκε στο TOP 16. Εκεί σχηματίζεται ένας νέος όμιλος με τις ΗΠΑ, το Μαυροβούνιο και τη Λιθουανία, την πρώτη ομάδα που θα αντιμετωπίσει η Γαλανόλευκη στην επόμενη φάση την Παρασκευή (1/9). Παράλληλα, η Ελλάδα εξασφάλισε μια θέση και στο προολυμπιακό τουρνουά που θα γίνει πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Ελλάδα για τρεις περιόδους είχε προβληματική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -15! Στην τέταρτη περίοδο όμως ήταν εκρηκτική, έβγαλε χαρακτήρα κι έφτασε στο ζητούμενο. Ο πρώτος στόχος επετεύχθη για την ελληνική ομάδα που πλέον πάει για δύο μεγάλες μάχες με τους Λιθουανούς και τους Μαυροβούνιους.

Μακράν ο κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος με 27 πόντους πραγματοποίησε τρομερό παιχνίδι καθώς σε ορισμένα σημεία κράτησε σχεδόν μόνος του όρθια την ομάδα (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 29'29''). Καταλυτική ήταν η παρουσία και του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος με τρομερή ενέργεια, εξαιρετική άμυνα και σημαντικά καλάθια έδωσε λύσεις.

Η εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι και το 7' με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο 12-12. Ωστόσο οι κακές επιλογές σε επίθεση και άμυνα για την ελληνική ομάδα, έδωσε την ευκαιρία στη Νέα Ζηλανδία να ξεφύγει με 12-17 προτού κλείσει την πρώτη περίοδο στο 15-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τεχνική ποινή στον Ιτούδη και το σκορ στο 15-23, ενώ λίγο αργότερα (13') η διαφορά έφτασε στους +9 (18-27) με την Ελλάδα να έχει 3/15 τρίποντα! Με δύο σερί σουτ τριών πόντων οι Νεοζηλανδοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (20-33), λίγο αργότερα στο +14 αλλά και στο +15 (28-43). Τελικά η Ελλάδα μάζεψε λίγο τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο στο 32-43. Με 5/19 τρίποντα, τον Τε Ράνγκι να έχει πετύχει 15 πόντους και τη Νέα Ζηλανδία να έχει μαζέψει 10 επιθετικά ριμπάουντ, η ελληνική ομάδα δεν μποορούσε να πάρει κάτι περισσότερο στα πρώτα 20 λεπτά...

Με ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Ελλάδα μείωσε στους πέντε νωρίς νωρίς (38-43) και ουσιαστικά επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς. Μολονότι οι Νεοζηλανδοί ξέφυγαν με 40-49, η Γαλανόλευκη με ένα σερί 6-0 πλησίασε στους τρεις πόντους (46-49) και λίγο αργότερα έφτασε στον πόντο (50-51) με τρίποντο του Παπαπέτρου που έφτασε τους 19 πόντους! Ακολούθησε όμως ένα κακό δίλεπτο στο φινάλε της περιόδου που διατήρησε τη Νέα Ζηλανδία μπροστά στο σκορ με 50-54.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε ιδανικά για την Εθνική που μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με εξαιρετικές επιλογές σε άμυνα και επίθεση μετέτρεψε το 50-54 σε 59-54 περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Και στη συνέχεια ήταν άπιαστη καθώς με ένα ξέσπασμα ξέφυγε ακόμα και με διψήφια διαφορά (75-64).

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

Ελλάδα (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης.

Νέα Ζηλανδία (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα).

Εθνική μπάσκετMundobasket 2023ειδήσεις τώραεθνική ΕλλάδαςΠαγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ FIBAΜουντομπάσκετΕθνική ομάδα