Αθλητισμός|03.09.2023 20:57

Premier League: Αλύγιστη Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Η εξαιρετική Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα παρέμεινε στο κυνήγι της Μάντσεστερ Σίτι καθώς επιβλήθηκε στο δραματικό ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-1 σκοράροντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Οι Κανονιέρηδες βρέθηκαν πίσω στο σκορ καθώς στο 27' ο Ράσφορντ σκόραρε, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Όντεργκααρντ (28') ισοφάρισε. Το ματς παιζόταν στην κόψη του ξυραφιού καθώς η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Η Γιουνάιτεντ τα κατάφερε στο 88' με τον Γκαρνάτσο, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ με παρέμβαση του VAR.

Αντί να πανηγυρίσουν οι παίκτες της Γιουνάιτεντ, οι Λονδρέζοι ήταν τελικά που έστησαν πάρτι στο φινάλε. Στο 96' ο Ντέκλαν Ράις και στο 101' ο Γκαμπριέλ Ζεσούς διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 που έφερε την αήττητη Άρσεναλ στους δέκα βαθμούς να ισοβαθμεί με Τότεναμ, Λίβερπουλ και Γουέστ Χαμ και βρίσκεται στο -2 απ' τη Σίτι. Αντιθέτως, η Γιουνάιτεντ βρίσκεται στο -6 απ' την κορυφή έχοντας ήδη δύο ήττες σε τέσσερις αγωνιστικές.