Αθλητισμός|16.09.2023 16:39

Premier League: Νέα σπουδαία ανατροπή της Λίβερπουλ που πάτησε κορυφή

Το έκανε ξανά η Λίβερπουλ! Πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή στο φινάλε και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Μετά το επικό come back στο Σεντ Τζέιμς Παρκ με αντίπαλο τη Νιούκαστλ, οι Κόκκινοι επικράτησαν 3-1 στην έδρα της Γουλβς αν και στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω στο σκορ (1-0).

Με δημιουργό και των τριών γκολ τον Σαλάχ, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέρασε νικηφόρα από το Μολινό. Η Γουλβς προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Xουάνγκ Χι-Τσαν αλλά oι παίκτες Λίβερπουλ αντέδρασαν στο β' ημίχρονο και πέτυχαν την ανατροπή απαντώντας με τρία γκολ, χάρη στη δημιουργία του Αιγύπτιου σταρ. Το πρώτο γκολ των Κόκκινων ήρθε στο 55΄ από τον Ολλανδό Χάπκο, στο 85΄ ο Ρόμπερτσον έδωσε προβάδισμα στη Λίβερπουλ, ενώ στο 90+1΄ ο Έλιοτ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η Λίβερπουλ σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας ελπίζοντας σε... γκέλα της Μάντσεστερ Σίτι.