Αθλητισμός|17.09.2023 17:20

Super League: Ωραίο, χορταστικό αλλά χωρίς νικητή το Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα

Ωραία, χορταστικό αλλά δίχως νικητή τελείωσε το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, οι Αρκάδες ισοφάρισαν δις προτού ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο και η αναμέτρηση έληξε 2-2 για την 4η αγωνιστική της Super League.

Αν και ο Αστέρας Τρίπολης άρχισε καλύτερα το παιχνίδι, ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ στο 16' με τον Τζίμα, ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε διότι είχε αρχίσει την καριέρα απ' του απ' την αρκαδική ομάδα. Άμεσα όμως ο Αστέρας βρήκε απάντηση και ισοφάρισε (1-1) με εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες, που κατόρθωσε να περάσει την μπάλα κάτω απ' το τείχος.

Το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό και επιθετικό με τον ΠΑΣ Γιάννινα να σκοράρει με τον Μπάλαν στο 28' έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση για το 1-2. Και πάλι όμως ο Αστέρας βρήκε το γκολ της ισοφάρισης (2-2) στο 45+3' με κεφαλιά του Ρεγκίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν τα δεδομένα και το παιχνίδι έγινε πολύ πιο κλειστό. Δεν είχε φάσεις, ούτε και μπόλικη δράση με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να αρκεστούν στον έναν βαθμό...

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο (60' Ντιαρά), Γκρόζντανιτς (78' Μάντζης), Ρίτζις, Σίτο (60' Βίτο), Μπαρτόλο (77' Καλτσάς), Μιριτέλο

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (72' Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης (54' Ροσέρο), Τζίμας (54' Γκάρο), Μπάλαν