Αθλητισμός|24.09.2023 21:13

Premier League: Τρομερή Νιούκαστλ έριξε οχτώ γκολ στη Σέφιλντ! Μόνη δεύτερη η Λίβερπουλ, ισόπαλο το ντέρμπι του Λονδίνου

Ασταμάτητη ήταν η Νιούκαστλ στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, την οποία διέλυσε με 8-0! Οι Καρακάξες ήταν σε καταπληκτική κατάσταση και πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και πέντε στο δεύτερο, ξέσπασαν. Μετά από τρεις σερί ήττες από Σίτι, Λίβερπουλ και Μπράιτον, η Νιούκαστλ επανήλθε πανηγυρίζοντας τη δεύτερη σερί νίκη της στην Premier League.

Προηγουμένως, το ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ της Αρσεναλ και της Τότεναμ έληξε ισόπαλο (2-2). Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Ρομέρο, αλλά τα Σπιρούνια του Άγγελου Ποστέκογλου ισοφάρισαν με τον Σον (42'). Οι Κανονιέρηδες πήραν ξανά προβάδισμα με πέναλτι του Σάκα (54'), αλλά ο Σον είχε ξανά την απάντηση για την Τότεναμ, ισοφαρίζοντας στο 55ο λεπτό.

Την ισοπαλία στο ντέρμπι εκμεταλλεύτηκε η Λίβερπουλ η οποία με τη νίκη της επί της Γουέστ Χαμ με 3-1 στο Άνφιλντ, έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση, ούσα αήττητη και με διαφορά δύο βαθμών απ' την προπορευόμενη Μάντσεστερ Σίτι. Οι Κόκκινοι προηγήθηκαν με τον Σαλάχ (16' πεν.), η ομάδα του Λονδίνου και αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League ισοφάρισε με τον Μπόουεν στο 42', αλλά ο Νούνιες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο 60ό λεπτό, με τον Ζότα να διαμορφώνει το τελικό σκορ (85').

Την ίδια ώρα, αντίδραση έβγαλε και η Μπράιτον μετά την ήττα από την ΑΕΚ. Η αντίπαλος της Ένωσης στους ομίλους του Europa, ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα με την Μπόρνμουθ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Σολάνκε στο 25ο λεπτό. Στη συνέχεια αφυπνίστηκε και κατάφερε να φθάσει στη νίκη με τα γκολ των Κερκέζ (αυτ.) και Μιτόμα (46', 77').

Στο μεταξύ συνεχίζεται η αγωνιστική κρίση στην Τσέλσι, η οποία ηττήθηκε στο Λονδίνο από την Αστον Βίλα με 1-0 με το γκολ του Γουότκινς στο 73ο λεπτό. Οι Μπλε αγωνίστηκαν από το 58' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκούστο.