Αθλητισμός|30.09.2023 22:22

Super Cup: Στα ερυθρόλευκα ο πρώτος τίτλος της σεζόν - Απόλυτος κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στην πρώτη μάχη με τον Παναθηναϊκό

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στο μπάσκετ βάφτηκε στα ερυθρόλευκα. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε ολοκληρωτικά του Παναθηναϊκού στη Ρόδο, νίκησε με 75-51 και κατέκτησε άνετα το Super Cup. Οι Ερυθρόλευκοι κάνοντας ένα απίθανο ξεκίνημα στο ματς βρέθηκαν στο +28 κρατώντας για 17 λεπτά στους τέσσερις πόντους τους Πράσινους, οι οποίοι τελείωσαν το ημίχρονο με 11 πόντους!

Η ομάδα του Μπαρτζώκα παρουσιάστηκε εμφανώς πιο έτοιμη και πιο αποφασισμένη, σε αντίθεση με τον καινούργιο Παναθηναϊκό του Αταμάν που ήταν ασύνδετος και απελπιστικά άστοχος.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν «καυτός» με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα, ενώ ο Τόμας Ουόκαπ κάλυψε και την απουσία του Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος, μετρώντας 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Επιπλέον, κομβικοί ήταν και οι Αϊζάια Κάνααν (12 πόντοι, 2 ασίστ), Κώστας Παπανικολάου (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ). Συνολικά, οι φιναλίστ της περσινής Euroleague σούταραν με 35% πίσω από τα 6,75μ. (10/28 τρίποντα), είχαν σχεδόν διπλάσια ριμπάουντ (40-22ρ.) και +12 ασίστ (19-7ασ.).

Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν δίχως τους Ντίνο Μήτογλου - Μάριους Γκριγκόνις και από τα πρώτα λεπτά δεν είχαν επαφή με το σκορ. Αν κάποιοι πήραν... μπρος στην επανάληψη αυτοί ήταν οι Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Τζέριαν Γκραντ (14 πόντοι, 4 ασίστ), αλλά το «τρένο» της πρώτης κούπας είχε χαθεί για το «τριφύλλι». Ύστερα από 11π. σε 20' (4π. στην 1η περίοδο και 7π. στο 2ο δεκάλεπτο) ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς με 25% στο τρίποντο (6/24) και 7 ασίστ/ 17 λάθη.

Οι ομάδες άρχισαν μουδιασμένα το ματς έχοντας χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Σταδιακά όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε τις επιθετικές εντυπώσεις του σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που... έσπασε τα καλάθια στην πρώτη περίοδο έχοντας 2 στα 14 σουτ (2/9 δίποντα και 0/5 τρίποντα)! Οι Ερυθρόλευκοι πήραν εξαρχής ένα σημαντικό προβάδισμα με σκορ 16-4.

Το επιθετικό κρεσέντο του Ολυμπιακού και το μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, όπου οι Πειραιώτες έφτασαν σε ένα άκρως εντυπωσιακό σερί 27-0 και με το σκορ να φτάνει στο +28 με 32-4! Στο 17' ο Σλούκας ευστόχησε σε τρεις βολές και ξεμπλόκαρε τους Πράσινους που έκαναν να σκοράρουν 14'15'' με 0/17 σουτ, 8 λάθη και 25 αναποτελεσματικές κατοχές. Εν τέλει το ημίχρονο έληξε 37-11 με τον Ολυμπιακό να παίζει σπουδαία άμυνα και τον Παναθηναϊκό να έχει 0/13 τρίποντα!

Ο Ερνανγκόμεθ σκόραρε απ' το τρίποντο στα 8'08'' πριν απ' το φινάλε της τρίτης περιόδου βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί του Παναθηναϊκού αλλά η διαφορά που είχε πάρει ο Ολυμπιακός ήταν αδύνατο να επιτρέψει στους  Πράσινους ακόμα και να ελπίζουν σε οτιδήποτε. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +22 (56-34) και με το τρόπαιο... αγκαλιά.

Οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το προβάδισμα που είχαν σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που συνέχισε να βγάζει εκνευρισμό και αστάθεια στο παιχνίδι του. Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε ξανά στο +30 (67-47) 5'32'' πριν απ' το τέλος, προτού ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στους +24 (75-51).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 12, Παπανικολάου 10 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 4, Μιλουτίνοβ 10 (4 ριμπάουντ), Λούντζης 5, Λαρεντζάκης 20 (6/7 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Φαλ, Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 8.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Γκάι (0/4 τρίποντα), Σλούκας 9 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκραντ 14, Λεσόρ 8 (1 ριμπάουντ), Χουάντσο 15 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο 2, Μαντζούκας 3.