Αθλητισμός|17.10.2023 23:58

Euroleague: Κατώτερος των περιστάσεων στο Μιλάνο ο Ολυμπιακός και ήττα απ' την Αρμάνι

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να βρίσκεται σε εξαιρετική βραδιά, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε τον Ολυμπιακό με 65-53 για την Euroleague. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και όπως δείχνουν οι 53 πόντοι στην επίθεση, δεν θα μπορούσαν να περιμένουν τίποτα περισσότερο απ' την ήττα.

Το παιχνίδι είχε αρκετό... ξύλο και η Αρμάνι εμφανίστηκε πιο έτοιμη για τέτοιου είδους ματς. Ο Ολυμπιακός έμεινε από δυνάμεις, από λύσεις και από ιδέες στο φινάλε και υπέστη μια δίκαιη ήττα από μια ομάδα που ήταν συνολικά καλύτερη στο παρκέ. Οι Πειραιώτες γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους (1-2 ρεκόρ) στη διοργάνωση. Ιδίως στο β' ημίχρονο οι Ερυθρόλευκοι κατέρρευσαν σημειώνοντας μόνο 21 πόντους.

Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο με τον Μίροτιτς να σημειώνει 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και τον Πάνγκος να ακολουθεί με 16. Για τον Ολυμπιακό που απογοήτευσε για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ο Μιλουτίνοφ ήταν μόνος του στην ρακέτα μετρώντας 15 πόντους με τον Ουόκαπ να προσθέτει 11.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16, Τονούτ, Μέλι 3, Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6, Χολ 2, Σιλντς 12, Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάνααν 3, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (4 ριμπάουντ), Πίτερς 4, Μιλουτίνοβ 15 (4 ριμπάουντ), Σίκμα.