Αθλητισμός|30.10.2023 22:11

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 54-66: Άλωσε το ΣΕΦ το Τριφύλλι στην επιστροφή του Κώστα Σλούκα - Τρομερή εμφάνιση ο Μήτογλου

Η επιστροφή του Κώστα Σλούκα στο ΣΕΦ ως αντιπάλου ήταν... γούρικη για τον Παναθηναϊκό που άλωσε την έδρα του Ολυμπιακού με 66-54. Το τρίτο ντέρμπι αιωνίων νωρίς στη σεζόν (στα προηγούμενα δύο οι Πειραιώτες είχαν νικήσει στο Σούπερ Καπ της Ρόδου και στην Euroleague στο ΟΑΚΑ) βάφτηκε πράσινο καθώς η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαιξε άμυνα από ατσάλι.

Οι Πράσινοι περιόρισαν στους 54 πόντους τους Ερυθρόλευκους και με τον Ντίνο Μήτογλου να κάνει μεγάλο ματς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, έβαλαν τέλος σε ένα σερί τεσσάρων χαμένων αγώνων απ' τον Ολυμπιακό. Κυρίως όμως πήραν ένα μεγάλο ντέρμπι στο σπίτι του αιώνιου αντιπάλου και έδειξαν σφιγμό σαν ομάδα εκεί που η μπάλα... καίει.

Ο Σλούκας ξεκίνησε νευρικά το ματς αλλά σε καθοριστικά σημεία προς το τέλος ήταν εξαιρετικός και με απολογισμό 5 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη νίκη του Τριφυλλιού, ενώ θετική ήταν η παρουσία και των Γκάι, Γκραντ, Λεσόρ και Ερνανγκόμεθ...

Αν και είναι νωρίς στη σεζόν, οι Πράσινοι του Αταμάν πήραν σημαντικό προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Basket League. Απ' την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός που ήταν εξαιρετικά άστοχος, έμεινε χαμηλά στο σκορ, δεν βρήκε επιθετικές λύσεις και ηττήθηκε δίκαια απ' τοο Τριφύλλι.

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Στην πρώτη περίοδο καμιά απ' τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Πράσινοι είχαν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα αλλά στο φινάλε οι Ερυθρόλευκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (11-10).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος μέχρι το 14' με τις δυο ομάδες να είναι στον πόντο (19-18). Ακολούθησε όμως ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ολυμπιακού που βρέθηκε στο 27-18 με ένα σερί 8-0! Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τέσσερις πόντος αλλά ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έφερε τους Πειραιώτες στο +7 αλλά οι Πράσινοι μάζεψαν και πάλι τη διαφορά  τελειώνοντας το ημίχρονο στο 31-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει (31-31) και έκτοτε οι δυο ομάδες πορεύτηκαν για αρκετή ώρα στον πόντο. Μετά το 28' πάντως οι Πράσινοι πήραν κεφάλι στο σκορ και με πρώτο βιολί τον Μήτογλου ολοκλήρωσαν την περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (43-45).

Η τελευταία περίοδος άρχισε με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει (45-45) αλλά οι Πράσινοι στη συνέχεια με εξαιρετική άμυνα αλλά και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά, πήραν ξανά προβάδισμα με 45-50, 50-56, 52-58, 54-62 και 54-64 ένα λεπτό πριν απ' το φινάλε. Με τον Μήτογλου να σκοράρει τον 20ό πόντο του οι Πράσινοι ολοκλήρωσαν ιδανικά το παιχνίδι πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη με 54-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 2 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κάναν 11 (6 ριμπάουντ), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 7 (5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5, Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 6 (6 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Γκάι 11, Γκραντ 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 8 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 20 (10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ερνανγκόμεθ 10.