Αθλητισμός|05.11.2023 22:49

Formula 1: Θριαμβευτής και στη Βραζιλία ο Φερστάπεν με τη 17η νίκη του

Δεν χάνει το κίνητρο ο Μαξ Φερστάπεν μολονότι έχει κατακτήσει με... περίπατο τον τίτλο στη Formula 1. Ο τρις παγκόσμιος πρωταθλητής, ο οποίος πήρε την pole position της Παρασκευής και το Sprint Race του Σαββάτου, κυριάρχησε και στο κυριακάτικο γκραν πρι στην πίστα του Ιντερλάγκος στη Βραζιλία φτάνοντας τις 17 νίκες σε 20 αγώνες εφέτος σε ένα ρεκόρ που διαρκώς διευρύνεται.

Ο πιλότος της Red Bull έφτασε τις 52 νίκες καριέρας ξεπερνώντας τον θρυλικό Αλέν Προστ. Απέχει μία μόλις νίκη απ' τον τρίτο στη σχετική κατάταξη Σεμπάστιαν Φέτελ.

Τη δεύτερη θέση πήρε ο Βρετανός Λάντο Νόρις με McLaren, που έκανε και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, ενώ τρομερή μάχη έγινε για το τρίτο σκαλί του βάθρου μεταξύ του Φερνάντο Αλόνσο και του Σέρχιο Πέρες που κρίθηκε στο φώτο φίνις!

Ο πολύπειρος Ισπανός οδηγός της Aston Martin κυνηγήθηκε απ' τον Μεξικανό για αρκετούς γύρους, δέχθηκε ένα προσπέρασμα αλλά απάντησε αμέσως μετά με δικό του προσπέρασμα κατορθώντας για ακόμα μια φορά να ανέβει στο πόντιουμ έχοντας διαφορά 53 χιλιοστών του δευτερολέπτου απ' τον τέταρτο Πέρες.

Καλή παρουσία  είχε ο Στρολ, που τερμάτισε πέμπτος, ενώ απογοητευτική ήταν η παρουσία των δύο Mercedes, με τον Λιούις Χάμιλτον να περιορίζεται στην όγδοη θέση και τον Τζορτζ Ράσελ να εγκαταλείπει. Κακός ήταν ο αγώνας και για τις Ferrari καθώς ο Σάινθ έμεινε στην έκτη θέση και ο Λεκλέρκ τέθηκε εκτός αγώνα στο γύρο σχηματισμού!