Αθλητισμός|10.11.2023 11:35

Τρομερός Γιάννης Αντετοκούνμπο παρά την ήττα των Μπακς: Σταμάτησε στους 54 πόντους!

Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκε απ' τους Ιντιάνα Πέισερς με 126-124 αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός! Τελείωσε το παιχνίδι με 54 πόντους και άγγιξε το ρεκόρ καριέρας του στο NBA.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ πέραν των 54 πόντων είχε επίσης 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής με 19/24 δίποντα και 16/18 βολές. Πέτυχε 50+ πόντους για έβδομη φορά στην καριέρα του.

Οι Μπακς έκαναν κάκιστη εκκίνηση στην αναμέτρηση, αφού οι Πέισερς παίζοντας γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να χτίσουν από νωρίς μια μεγάλη διαφορά κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +14 (38-24). Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπήκε στην εξίσωση και άρχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με τους Μπακς να μειώνουν στους έξι (66-60).

Η κυριαρχία του Έλληνα σούπερ σταρ συνεχίστηκε και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αφού ο Γιάννης σημείωσε 20 πόντους και τα «Ελάφια» έκαναν την ανατροπή παίρνοντας το προβάδισμα με 93-94. Στη τέταρτη περίοδο το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, αφού οι Μπακς προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους (103-113), όμως οι Πέισερς έκαναν το comeback.

Οι γηπεδούχοι, με τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον να ορίζει τον ρυθμό επανήλθαν στην διεκδίκηση της νίκης και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, φτάνοντας στην ανατροπή και τη νίκη με 126-124, δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις τους, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 6-3, με τους Μπακς να πέφτουν στο 5-3.

Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους Πέισερς, με τον Μπεν Μάθουριν να ακολουθεί έχοντας 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους Μπακς, πέρα από τον συγκλονιστικό Γιάννη Αντετοκούνμπο, ξεχώρισε ο Κρις Μίντλετον που είχε 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.