Αθλητισμός|16.11.2023 23:18

Προκριματικά Euro: Σφράγισαν το εισιτήριο για τη Γερμανία η Ουγγαρία και η Σλοβακία - Οι 11 ομάδες που έχουν προκριθεί

Η Ουγγαρία και η Σλοβακία σφράγισαν τα εισιτήριά τους κι έκλεισαν θέση για το Euro 2024 που θα φιλοξενηθεί στη Γερμανία το ερχόμενο καλοκαίρι. Οι Ούγγροι με... buzzer beater πήραν στο φινάλε την ισοπαλία (2-2) στη Βουλγαρία, ενώ οι Σλοβάκοι αν και βρέθηκαν να χάνουν έκαναν ολική ανατροπή με την Ισλανδία και επικράτησαν 4-2. Ακάθεκτος ο Κριστιάνο Ρονάλντο με την Πορτογαλία...

• ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Η Ουγγαρία έγινε η δέκατη ομάδα που εξασφάλισε και τυπικά την παρουσία της στα τελικά του Euro και το έκανε με τρόπο άκρως... δραματικό: Ισοφαρίζοντας τη Βουλγαρία στο τελικό 2-2 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης. Μάλιστα το πέτυχε με buzzer beater... αυτογκόλ του Πετκόφ στο 97ο λεπτό! Αυτός ο βαθμός, που ήρθε με πολύ κόπο μέσα από ένα πολύ σκληρό ματς με δύο αποβολές (37' Αντόφ - 57' Κέρκες) ήταν αρκετός για τους Μαγυάρους για να φτάσουν πλέον στους 15 βαθμούς και να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παρουσία τους σε τρίτο σερί Euro.

Την ίδια ώρα η Ισπανία πέρασε σαν... αέρας απ' την Κύπρο με το άνετο 3-1 κι ανέβηκε στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου, καθώς η Σκωτία έμεινε στο 2-2 με τη Γεωργία στην Τιφλίδα. Η Ρόχα τελείωσε το ματς απ' το πρώτο ημίωρο, όταν σημείωσε τρία γκολ με τους Γιαμάλ, Οϊαρθάμπαλ, Χοσέλου (μείωσε στο 75' ο Πηλέας για την Κύπρο) και στη συνέχεια έκανε... συντήρηση δυνάμεων.

Οι Σκωτσέζοι είδαν δύο φορές τον Κβαρατσκέλια να σκοράρει και να δίνει ισάριθμες φορές το προβάδισμα στους Γεωργιανούς (υποψήφιος αντίπαλος της Ελλάδας σε πιθανό τελικό των play off), όμως οι ΜακΤόμινεϊ και Σάνκλαντ χάρισαν τον βαθμό της ισοπαλίας στους Χαϊλάντερς.

Μετά την Ουγγαρία ήταν η σειρά της Σλοβακίας να «σφραγίσει» και το δικό της «εισιτήριο» για την τελική φάση, καθώς νίκησε εύκολα την Ισλανδία με 4-2 κι εξασφάλισε και μαθηματικά τη δεύτερη θέση στον 10ο όμιλο. Οι Σλοβάκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ απ' το γκολ του Όσκαρσον στο 17', διατήρησαν την ψυχραιμία τους και γύρισαν το ματς. Προτού βγει το ημίχρονο, οι Κούτσκα και Ντούντα έβαλαν μπροστά στο σκορ τη Σλοβακία, για να ολοκληρώσει την εμφατική βραδιά ο Χάρασλιν με άλλα δύο γκολ στο β' μέρος, πριν μειώσει προς το φινάλε στο τελικό 4-2 ο Γκουντιόνσεν.

Στην Ποντγκόριτσα το Μαυροβούνιο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέβαν Γιόβετιτς του Ολυμπιακού, ο οποίος κατέγραψε ασίστ και γκολ, νίκησε 2-0 τη Λιθουανία και διατήρησε μαθηματικά τις ελπίδες του για τη δεύτερη θέση του 7ου ομίλου, όμως για να μπορέσει να κάνει τη σούπερ έκπληξη, θα πρέπει να χάσει την Κυριακή (19/11) η Σερβία στην έδρα της απ' τη Βουλγαρία.

Στο Λιχτενστάιν, η Πορτογαλία συνεχίζει στο δρόμο των ρεκόρ. Ξόδεψε ένα ημίχρονο στο «λευκό» 0-0, όμως «καθάρισε» τη νίκη της με 2-0 κι έκανε το «9Χ9» στον 10ο ομιλο, χάρις στα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 46' (10 τέρματα σε 8 ματς των προκριματικών) και του Κανσέλο στο 57'. Ο CR7 που δεν σταματά, έφτασε τα 127 γκολ με το εθνόσημο!

Τέλος, το εξαιρετικό Λουξεμβούργο μπορεί να μην κέρδισε «εισιτήριο» για τα τελικά, μένοντας στην 3η θέση του 10ου ομίλου, όμως μπήκε στα play off για το EURO 2024, καθώς συνέτριψε με 4-1 την απογοητευτική Βοσνία/Ερζεγοβίνη σε ένα ματς που διακόπηκε προσωρινά στο 27ο λεπτό, λόγω ρίψης φωτοβολίδων από την πλευρά των οπαδών της φιλοξενούμενης ομάδας.

Αποτελέσματα - Σκόρερ

1ος όμιλος

• Γεωργία-Σκωτία 2-2 (15΄, 57΄ Κβαρατσκέλια - 49΄ ΜακΤόμινεϊ, 90΄+2΄ Σάνκλαντ)
  • Κύπρος-Ισπανία 1-3 (75΄ Πηλέας - 5΄ Γιαμάλ, 22΄ Ογιαρθάμπαλ, 28΄ Χοσελού)

6ος όμιλος

• Αζερμπαϊτζάν-Σουηδία 3-0 (3΄, 89΄ Μαχμούντοφ, 6΄ Νταντάσοφ)
  • Εσθονία-Αυστρία 0-2 (26΄ Λάιμερ, 40΄ Λίενχαρτ)

7ος όμιλος

• Βουλγαρία-Ουγγαρία 2-2 (24΄ Ντέλεφ, 79΄ πέν. Ντεσπόντοφ - 10΄ Άνταμ, 90΄+7΄ Πέτκοφ)
  • Μαυροβούνιο-Λιθουανία 2-0 (3΄ Κουτς, 48΄ Γιόβετιτς)

10ος όμιλος

• Σλοβακία-Ισλανδία 4-2 (30΄ Κούτσκα, 36΄ πέν. Ντούντα, 47΄, 55΄ Χαρασλίν - 17΄ Όσκαρσον, 74΄ Γκουντιόνσεν)
  • Λουξεμβούργο-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4-1 (6΄ Όλεσεν, 29΄ πέν., 90΄+5΄ Ροντρίγκες, 55΄ αυτ. Μούγιακιτς - 90΄+4΄ Γκόικοβιτς)
  • Λιχτενστάιν-Πορτογαλία 0-2 (46΄ Ρονάλντο, 57΄ Κανσέλο)