Αθλητισμός|18.11.2023 22:59

Basket League: Θρίαμβος του ΠΑΟΚ επί του Άρη στο Παλατάκι - Ο Μαργαρίτης έκανε τον σταυρό του μετά από φάουλ και χρεώθηκε τεχνική ποινή!

Δεν λέει να σπάσει η τρομερή παράδοση που έχει χτίσει ο ΠΑΟΚ στα ντέρμπι με τον Άρη καθώς επί έξι χρόνια παραμένει αήττητος εντός έδρας! Ο Δικέφαλος απειλήθηκε στο τέλος αλλά και πάλι είχε το κλειδί της νίκης επικρατώντας με 82-76 μπροστά σε 8.000 θεατές που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα. Στο 4-3 και οι δύο ομάδες στην Basket League.

Από τον Μάιο του 2017 και τα πλέι οφ έχει να χάσει ο ΠΑΟΚ απ' τον Άρη στο Παλατάκι. Ο Δικέφαλος μέσα σε μια καυτή ατμόσφαιρα πέτυχε έβδομη σερί νίκη κόντρα στους Κίτρινους εντός έδρας, κάνοντας το εύκολο έργο του ημιχρόνου, δύσκολο στην πορεία. Και αυτό επειδή το +20 του ημιχρόνου, απειλήθηκε από τον Άρη, που έφτασε στο -2, όμως στο φινάλε Άλστον και Σμιθ ήταν αυτοί που χάρισαν την τρίτη σερί νίκη στην ομάδα τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Κένταλ Σμιθ τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, σκοράροντας και ένα μεγάλο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό, με τον Τζάστιν Άλστον να ακολουθεί με 17 πόντους. Ο Άντριου Χάρισον στους 16 πόντους, εκπληκτικός ο Μιχάλης Τσαϊρέλης στο πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους, ενώ στους 12 έφτασε ο Έλβαρ Φρίντρικσον. Για τον Άρη ο Ρομπέρτο Γκάλινατ είχε 19 πόντους, ο Ίσμαελ Σανόγκο, που τραυματίστηκε 17 και ο Βασίλης Τολιόπουλος 15 αλλά με 2/10 τρίποντα.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Σμιθ 18 (2), Γκίλμορ, Χάρισον 16, Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης 14, Φρίντρικσον 12 (2), Μαργαρίτης 2, Αλστον 17, Μπελιάουσκας 3 (1).

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 17 (3), Τολιόπουλος 15 (2) (1), Καρ 2, Κατσίβελης 4, Φίλλιος, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 1, Χάρελ 7, Μπάνκστον, Γκάλινατ 19 (2).

Τεχνική ποινή επειδή έκανε τον σταυρό του

Στα περίεργα του αγώνα πάντως ήταν η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης επειδή έκανε τον σταυρό του! Πράγματι, περίπου 1'20" πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου του ντέρμπι ο Βαγγέλης Μαργαρίτης δέχθηκε τεχνική ποινή. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ χρεώθηκε με φάουλ και αμέσως μετά το σφύριγμα άρχισε να κάνει το σταυρό του, δείχνοντας να απορεί με την απόφαση. Η διαιτητής Βάσω Τσαρούχα χρέωσε με τεχνική ποινή τον Μαργαρίτη που δεν πίστευε σε αυτό που έβλεπε!

Περιστέρι - Λαύριο 89-87

Προηγουμένως, το Περιστέρι πήρε μία δύσκολη νίκη, με 89-87, επί του Λαυρίου, τέταρτη διαδοχική για τους γηπεδούχους, στο κλειστό της οδού «Τζον Κένενεντι», στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Basket League. Αν και βρέθηκαν να προηγούνται με +12, οι «κυανοκίτρινοι» είδαν το Λαύριο να κάνει επιμέρους σκορ 13-22 στην 3η περίοδο και να προηγείται με 63-67. Όμως, στην 4η περίοδο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση (λύσεις έδωσαν οι Ουίλιαμς, Κασελάκης, Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς και Πουλιανίτης) και το +5 (88-83) στα 18΄΄ πριν τη λήξη αποδείχτηκε σωτήριο για τους «κυανοκίτρινους». Οι Καστανέδα και Μουρ απάντησαν για το Λαύριο, αλλά δεν υπήρχε πλέον χρόνος.

Πρώτος σκόρερ του Περιστερίου που έφτασε τους 11 βαθμούς με 4 νίκες - 3 ήττες αναδείχτηκε ο Νίκος Χουγκάζ με 16 πόντους. Ο Κένι Ουίλιαμς πρόσθεσε 14, ενώ 14 πόντους και 7 ασίστ είχε συγκομιδή ο Τζο Ράγκλαντ. Double double σημείωσε ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Νέιτ Ρενφρό μάζεψε 7 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους.

Στον αντίποδα, το Λαύριο που πλέον μετρά 10 βαθμούς με 3 νίκες - 4 ήττες πήρε 20 πόντους από τον Ξαβιέ Καστανέδα (και 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ). Ο Θόρντον σημείωσε 19 πόντους με 3/5 τρίποντα, ενώ 11 πόντους με 3/7 τρίποντα είχε ο Κώστας Παπαδάκης. Ο Μουρ σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ για την ομάδα του Κώστα Μέξα.

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 14 (2), Πουλιανίτης 5 (1), Ουίλιαμς 14 (2), Τόμπσον 8, Χουγκάζ 16 (2), Μήτρου-Λονγκ 2, Ντάνγκουμπιτς 10 (1), Ξανθόπουλος, Χαντς 5 (1), Κασελάκης 9 (1), Ρένφρο 4, Ζούγρης 2

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 12 (2), Καστανέδα 20 (2), Χέλεμς 6, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 11 (3), Ντε Τζούλιους 9 (1), Γκρομοβς 10, Θόρντον 19 (3), Οικονομόπουλος