Αθλητισμός|27.03.2019 00:36

Προκριματικά Euro: «Τρελά» ματς σε Οσλο και Βασιλεία - Οι βαθμολογίες

Αλέξανδρος Λοθάνο

Υμνοι στο απρόοπτο και συναρπαστικό ποδόσφαιρο από Νορβηγούς, Σουηδούς, Ελβετούς και Δανούς στα παιχνίδια που έκλεισαν την δεύτερη αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro2020.

Στο Οσλο η Νορβηγία, με αρχηγό τον «Ερυθρόλευκο» Ομάρ Ελαμπντελαουΐ, προηγήθηκε 2-0, οι Σουηδοί έφεραν τα πάνω – κάτω και προηγήθηκαν 3-2, αλλά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολα Καμαρά διαμόρφωσε το τελικό 3-3 (41' Γιόνσεν, 59' Κινγκ, 90'+7' Καμαρά – 70' Κλάεσον, 86' αυτ. Νόρντβεϊτ, 90'+1' Κουεσόν).

Η απίθανη ισοπαλία άφησε μόνη πρώτη στον έκτο όμιλο την Ισπανία, η οποία νίκησε στο ρελαντί την Μάλτα με 2-0 (31', 73' Μοράτα) στην Βαλέτα. Πρώτη νίκη για την Ρουμανία, η οποία στο Κλουζ επικράτησε εύκολα των Νήσων Φερόε με 4-1 (26' Ντεάκ, 29', 33' Κέσερου, 63' Πούσκας – 40' πέν. Ντάβιντσεν).

Ψυχωμένη Δανία

Ανάλογης ποδοσφαιρικής... τρέλας με τον αγώνα του Οσλο, αυτός στην Βασιλεία. Η Ελβετία «πάτησε» την Δανία για 75 λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενοι, με μια απίθανη αντεπίθεση και τρία γκολ στα τελευταία εννέα λεπτά (!), ισοφάρισαν σε 3-3 (19' Φρόιλερ, 66' Τσάκα, 76' Εμπολό – 84' Γιόργκενσεν, 88' Γκιτκιάερ, 90'+3' Ντάλσγκααρντ).

Η ισοπαλία της Βασιλείας άφησε μόνη πρώτη στον τέταρτο όμιλο την Ιρλανδία, η οποία στο Δουβλίνο επικράτησε της Γεωργίας με 1-0 (36' Χούριχεϊν).

Τον Ιούνιο, από τις 6 έως τις 11, θα λάβουν χώρα η τρίτη και η τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών, με τα παιχνίδια Ουκρανία – Σερβία (2ος όμιλος), Δανία – Ιρλανδία (4ος), Ουγγαρία – Ουαλία (5ος), Ισπανία – Σουηδία (6ος), Τουρκία – Γαλλία (8ος) και Ελλάδα – Ιταλία (10ος) να ξεχωρίζουν.