Αθλητισμός|03.12.2023 22:15

Premier League: «Πολύ σκληρή για να πεθάνει» η Τότεναμ σε ματσάρα με τη Σίτι στο Έτιχαντ!

Το ντέρμπι της Premier League μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Τότεναμ τα είχε όλα: γκολ, δράση, σασπένς μέχρι τέλους. Μόνο νικητή δεν είχε καθώς η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου αποδείχθηκε «πολύ σκληρή για να πεθάνει».

Η Σίτι είχε τις ευκαιρίες αλλά δεν τελείωσε το ματς στο α’ μέρος οπότε είχε δυο δοκάρια και η Τότεναμ με εξαιρετικά διαστήματα στην επανάληψη πήρε την ισοπαλία με γκολ στο φινάλε (3-3). Στο -3 από την προπορευόμενη Άρσεναλ πλέον οι Πολίτες, ενώ η Τότεναμ ανέβηκε στην 5η θέση.

Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε γρήγορα με τον Σον (6'), αλλά η τύχη γύρισε την πλάτη στον Νοτιοκορεάτη σταρ, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα του, αιφνιδιάζοντας τον Βικάριο. Ο Φόντεν έδωσε την πρωτοπορία στους πρωταθλητές Ευρώπης (31'), αλλά στο 69ο λεπτό ο Λο Σέλσο νίκησε τον Εντερσον με μακρινό σουτ και ισοφάρισε, για να έρθει στο 81' ο Γκρίλις και να κάνει το 3-2, δίνοντας ξανά την πρωτοπορία στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Αλλά στο 90ο λεπτό ο Κουλουσέφσκι «πάγωσε» το γήπεδο γράφοντας το τελικό 3-3, στερώντας δύο βαθμούς από τους «πολίτες», αφήνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Αποτελέσματα

• Άρσεναλ-Γουλβς 2-1 (6' Σάκα, 13' Οντεγκααρντ-86' Κούνια)
  • Μπρέντφορντ-Λούτον 3-1 (49' Μοπέ, 56' Μι, 82' Μπαπτίστ-76' Μπράουν)
  • Μπέρνλι-Σέφιλντ Γιουν. 5-0 (1' Ροντρίγκες, 29' Λάρσεν, 73' Αμπντουνί, 75' Κολεόσο, 80' Μπράουνχιλ)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Έβερτον 0-1 (67' ΜακΝιλ)
  • Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γ. 1-0 (55΄ Γκόρντον)
  • Μπόρνμουθ-Άστον Βίλα 2-2 (10' Σεμένιο, 52' Σολάνκε-22' Μπέιλι, 90' Γουότκινς)
  • Τσέλσι-Μπράιτον 3-2 (17', 65' πεν. Φερνάντες, 21' Κόλγουϊλ-43' Μπουανανότε, 90'+ Πέδρο)
  • Λίβερπουλ-Φούλαμ 4-3 (20', 88' Αρνολντ, 39' ΜακΑλιστερ, 87' Εντο-25' Γουίλσον, 45'+ Τετέ, 80' Ντεκόρντοβα)
  • Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (13' Κούντους-53' Εντουάρ)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 3-3 (9' αυτ. Σον, 31' Φόντεν, 81' Γκρίλις-6' Σον, 69' Λο Σέλσο, 90' Κουλουσέφσκι)