Αθλητισμός|04.12.2023 23:55

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ - Επέστρεψε απ' το -14 και λύγισε τον Κολοσσό

Αν και βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ βγάζοντας πάθος και ψυχή στο παρκέ, γύρισε το ματς με τον Κολοσσό και επικράτησε με 93-81 για την Basket League.

Η εικόνα του Δικεφάλου ήταν απογοητευτική ως το 25’, όμως η συνέχεια ήταν ανατρεπτικά εκπληκτική, με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να βάζουν στο τέταρτο δεκάλεπτο 6/8 τρίποντα! Χάρισον (15π.), Φρίντρικσον (14π., 11ασ)., Σμιθ (16π.), Τσαϊρέλης (12π.) και η δυνατή άμυνα γύρισαν το ματς, με τον ΠΑΟΚ να ανεβαίνει στο 5-4, παραμένοντας σε τροχιά τετράδας.

Από την άλλη, ο Κολοσσός, που είχε κορυφαίο τον Γκάουντλοκ (20π.) και έπαιξε χωρίς τον τραυματία Περάντες στο δεύτερο ημίχρονο, υποχώρησε στο 3-6, ενώ ο και ο Κολοβέρος αγωνίστηκε μόλις 4' επίσης λόγω τραυματισμού.

ΠΑΟΚ: Σμιθ 16 (3), Γκίλμορ 10 (1), Χάρισον 15 (1), Τσιακμάς 2, Σχίζας 7 (1), Τσαϊρέλης 10, Φρίντρικσον 14 (3) Μαργαρίτης, Αλστον 12, Μπελιάουσκας 7 (1).

Κολοσσός Ρόδου: Γκάουτλοκ 20 (3), Γιόργκενσεν 12 (2), Μπραϊκοβιτς 12, Πετρόπουλος 5 (1), Μπιλλής 4, Πόλεϊ 10 (2), Περάντες 3 (1), Ουτόμι 11 (3), Κολοβέρος 2, Καμαριανός, Γόντικας 2.