Αθλητισμός|08.12.2023 09:26

Μπακς - Πέισερς 119-128: Αποκλείστηκαν τα «Ελάφια» παρά τον συγκλονιστικό Αντετοκούνμπο

Οι Ιντιάνα Πέισερς έγραψαν ιστορία αφού νίκησαν τους Μπακς με 128-119 και έγιναν η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στον τελικό του in-season tournament.

Ο συγκλονιστικός Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 37 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ σε 41 λεπτά συμμετοχής, με 13/18 δίποντα και 11/13 βολές, όμως η απίστευτη προσπάθειά του δεν ήταν αρκετή για τους Μπακς.

Αντίπαλο δέος του Γιάννη ήταν ο εκπληκτικός Ταϊρίς Χαλιμπέρτον που είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 15 ασίστ και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση χωρίς να κάνει ούτε ένα λάθος!

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά της με τους Μπακς να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 29-27, όμως οι Πέισερς με επί μέρους 22-36 στη δεύτερη περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +12 (51-63).

Τα «Ελάφια» έκαναν το δικό τους ξέσπασμα στο τρίτο δωδεκάλεπτο, έτρεξαν επί μέρους 43-28 και ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης (94-91). Στη τέταρτη περίοδο οι Μπακς ξέμειναν από δυνάμεις με τους Πέισερς να κάνουν την ανατροπή φτάνοντας σε μια ιστορική νίκη.

Πλέον η ομάδα του Ρικ Καρλάλ, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό του in-season tournament, που θα προκύψει από το ζευγάρι των Λέικερς με τους Πέλικανς.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-27, 51-63, 94-91, 119-128