Αθλητισμός|28.03.2019 23:30

Euroleague: Αυτοκτονία του Παναθηναϊκού με απίστευτο καλάθι του Ρούντι (vid)

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με φόρα στο ματς έχοντας καλό μομέντουμ από το νικηφόρο σερί που είχε (13-0), έδειξε να κυριαρχεί απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά προς το τέλος το μετέτρεψε σε θρίλερ. Και το πλήρωσε εν τέλει καθώς με εκτός ισορροπίας τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ σε νεκρό χρόνο, οι Μαδριλένοι έφυγαν νικητές από το ΟΑΚΑ με 73-74.

Η Ρεάλ προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι: Μία στο ξεκίνημα (0-3) και μία στο φινάλε (73-74)! Απίστευτο, όσο απίστευτο ήταν και το νικητήριο καλάθι του Ισπανού άσου που έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού. Το «τριφύλλι» έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση μια αγωνιστική πριν το τέλος της regular season και πλέον θα τα παίξει όλα για όλα και πάλι στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, την οποία αν νικήσει θα κλείσει θέση για την οχτάδα...

Δείτε το καλάθι που έκρινε το ματς:

Στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι» ήταν εκρηκτικοί καθώς νωρίς νωρίς πήραν κεφάλι στο σκορ. Προτού καν συμπληρωθούν το πεντάλεπτο το «τριφύλλι» βρέθηκε στο +12. Στο 5' το σκορ ήταν 18-6, και ακολούθως στο 7' +14 (22-8), στο 9' +16 (30-14) και στο τέλος του δεκαλέπτου +18 (32-14).

Εξίσου καλά μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Πιτίνο και στη δεύτερη περίοδο διατηρώντας διαφορά ασφαλείας.  Μέχρι το 15' οι «πράσινοι» ήταν σταθερά στο +10, ενώ έπειτα από μια προσπάθεια της Ρεάλ να αντιδράσει, ακολούθησε νέο κύμα αντεπίθεσης από τον ΠΑΟ που έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά να βρίσκεται στο +12 (45-33).

Στην τρίτη περίοδο πάντως σταδιακά η Ρεάλ άρχισε να ξυπνά και να πατά καλύτερα στο γήπεδο στηριζόμενη κυρίως στην καλή άμυνά της και στην αστοχία του «τριφυλλιού». Κάπως έτσι η διαφορά μειώθηκε στους έξι πόντους στο 23' (50-44). Η Ρεάλ το πάλευε αλλά ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σε καλό αγωνιστικό μομέντουμ φτάνοντας πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (+10) στο 29' προτού όμως η περίοδος ολοκληρωθεί με σκορ 59-53, αφού οι Μαδριλένοι πλησίασαν ξανά.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε πιο κλειστό και πιο νευρικό αλλά και πάλι το «τριφύλλι» έδειχνε να έχει τον έλεγχο καθώς βρισκόταν μονίμως στο +6, ενώ έφτασε και στο +11 στο 35'. Γρήγορα όμως οι κακές επιλογές των «πρασίνων» στην επίθεση σε αντίθεση με τη Ρεάλ που πέτυχε σημαντικά καλάθια έφερε τις δυο ομάδες πιο κοντά στο σκορ. Στο 36' οι «Μερένχες» μείωσαν σε 71-65 και στο 37' έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι (71-69).

Το τελευταίο δίλεπτο μετετράπη σε θρίλερ με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο και απ' τις δυο πλευρές. Ιδίως οι «πράσινοι» όμως έχασαν το μυαλό τους έχοντας ένα σερί 0-10 καθώς έμειναν δίχως να σκοράρουν για 4 λεπτά. Ενα λεπτό πριν το τέλος ο εξαιρετικός Λάγκφορντ έδωσε ανάσα ζωής πετυχαίνοντας καλάθι (73-70). Στο φινάλε όμως μίλησε ο Ρούντι ο οποίος με ασύλληπτο τρίποντο στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14 (6/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.