Αθλητισμός|06.01.2024 18:47

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Γκολ και θέαμα απ' την Εθνική πόλο γυναικών!

Με τρομερή εμφάνιση η Εθνική πόλο γυναικών διέλυσε την Κροατία και έκανε δύο τις νίκες της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν.

Χάρη σε ένα σερί 7-0 μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου επέβαλε την ανωτερότητά της απέναντι στην Κροατία, έφτασε πολύ άνετα στο τελικό 25-8 και πλέον ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει αύριο (7/1, 19:30) την πρωταθλήτρια κόσμου Ολλανδία, διεκδικώντας την πρώτη θέση του Α΄ ομίλου.

Η ελληνική ομάδα αρχικά εμφανίστηκε υπερβολικά χαλαρή, ιδίως στην άμυνα, δεχόμενη τέσσερα γκολ στην πρώτη περίοδο (5-4). Οι φωνές της Αλεξίας Καμμένου έπιασαν τόπο, η Εθνική «έσφιξε» την άμυνά της και χτύπησε στην κόντρα. Μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά, οι διεθνείς σημείωσαν έξι αναπάντητα τέρματα (τα τέσσερα η Ελενα Ξενάκη) και «καθάρισαν» το ματς (11-4), με τη διαφορά στη παίρνει από κει και μετά την... ανιούσα, φτάνοντας μέχρι το +18 (25-7), λίγο πριν τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 7-1, 6-1, 7-2

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 4, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 3, Μαργ. Πλευρίτου, Ξενάκη 5, Ασημάκη 1, Τορνάρου 1, Σάντα, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου 2, Ελληνιάδη 5, Σταματοπούλου.

Κροατία: Μέντβεσεκ, Γιάνκοβιτς 2, Ντέσνιτσα, Γελ. Μπούτιτς 1, Μαγκντ. Μπούτιτς, Σκέλιν, Μπρνέτιτς 1, Γκλας 2, Ρόζιτς, Ιβ. Μπούτιτς, Μπάρισιτς 1, Κάνγκλερ 1, Τρότζαν.