Αθλητισμός|29.03.2019 23:51

Volley League: Παναθηναϊκός και Ηρακλής έσπασαν τις «κατάρες» με γίγα τάι μπρέικ!

Κώστας Ασημακόπουλος

Στο φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος Bόλεϊ Λιγκ ο Παναθηναϊκός και ο Ηρακλής σημείωσαν ιστορικές εκτός έδρας νίκες που δεν άλλαξαν την βαθμολογική τους θέση στην τελική κατάταξη αλλά έσπασαν αρνητικές παραδόσεις που κρατούσαν μία δεκαετία. Στην Κηφισιά παίχτηκε και το δεύτερο μεγαλύτερο τάι μπρέικ στην ιστορία της κατηγορίας καθώς έληξε 27-25 για τον Παναθηναϊκό.

Στο Ζηρίνειο, η Κηφισιά μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας και 30 πόντους του Αλέξανδρου Ράπτη νίκησε με 3-2 σετ κι έτσι οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι στα πλέι οφ καθώς πλασαρίστηκαν στην 3η θέση (ο Παναθηναϊκός) και στην 6η θέση (η Κηφισιά) της κανονικής περιόδου.

Το ρεκόρ του τάι μπρέικ στην κατηγορία

Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στην Κηφισιά μετά το 2001 ενώ στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 27-25 αγγίζοντας το ρεκόρ του αγώνα Αρης - Παγκράτι από τις 25 Οκτωβρίου 2003 όπου το Παγκράτι νίκησε 3-2 σετ και με τάι μπρέικ 28-26. Μάλιστα ως αλλαγή είχε αγωνιστεί ο Γιώργος Κάπελας που στο σημερινό ματς ήταν λίμπερο στην Κηφισιά. Επίσης στον Άρη ήταν ακραίος ο Στέλιος Παπακοσμάς που σήμερα είναι διαιτητής σε αγώνες της Volley League. Με 27-25 έχει ολοκληρωθεί τάι μπρέικ και τη σεζόν 2006-07. Ηταν για την 12η αγωνιστική στις 27 Ιανουαρίου 2007 όταν η Ορεστιάδα είχε νικήσει στην έδρα της την ΕΑ Πατρών με 3-2 σετ και 27-25 στο 5ο σετ.

Μετά από 10 χρόνια νίκησε στη Σύρο

Στη Σύρο ο Ηρακλής νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα και έφυγε νικητής από νησί μετά από 10 χρόνια. Ο Φοίνικας τερμάτισε στην 3η θέση και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό και ο Ηρακλής στην 7η θέση και στα πλέι οφ θα παίξει με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο Φοίνικας και ο Ηρακλής θα αναμετρηθούν και στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΠΑΟΚ - Ηρακλής στα πλέι οφ

Ο αδιάφορος βαθμολογικά ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα την ΑΕΚ 3-0 σετ και στα πλέι οφ ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή και η ΑΕΚ τον Ολυμπιακό.

Στην Αλεξανδρούπολη ο Εθνικός νίκησε σε 59 λεπτά την Κομοτηνή στην τελευταία αναμέτρηση της κανονικής περιόδου που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και πλέον οι δύο ομάδες της Θράκης ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα πλέι άουτ όπου σε 3 νίκες θα κριθεί και η μία παραμονή στην Volley League.