Αθλητισμός|11.01.2024 19:40

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Η Εθνική πόλο ανδρών προκρίθηκε στα προημιτελικά όπου θα παίξει «τελικό» για την τετράδα με την Κροατία

Η Εθνική πόλο ήταν σοβαρή και αποτελεσματική και λύγισε με άνεση την αντίσταση της Ολλανδίας. Η ελληνική ομάδα επικράτησε 15-10 στα νοκ άουτ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, όπου θα αναμετρηθεί την Παρασκευή στις 17.30 με την οικοδέσποινα Κροατία, η οποία είναι και κάτοχος του τίτλου.

Η Ολλανδία προηγήθηκε στο σκορ (0-1), αλλά η ελληνική ομάδα με τρία σερί τέρματα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1). Οι Ολλανδοί αντεπιτέθηκαν ξανά ισοφαρίζοντας σε 3-3 όμως οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου με δύο γκολ στο φινάλε διαμόρφωσαν το 5-3 στο φινάλε του πρώτου οκτάλεπτου.

Κατά τη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα βελτίωσε ακόμα περισσότερο παιχνίδι της σε άμυνα και επίθεση και έφτασε μέχρι και το +5 (9-4) προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 9-5. Η Εθνική μας βρέθηκε ξανά στο +5 (με 10-5 και 11-6) αλλά χαλάρωσε στο τρίτο οκτάλεπτο με αποτέλεσμα οι Ολλανδοί να βρουν εύκολα γκολ και να μειώσουν σε 11-8. Η περίοδος πάντως τελείωσε με σκορ 12-8 και την Εθνική με το... ενάμισι πόδι στα προημιτελικά. Η Ελλάδα διατήρησε τον έλεγχο μέχρι τέλους επικρατώντας τελικά με 15-10.

Τα highlights

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 2, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος Κανακάκης 1, Αλαφραγκής 1, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος

Ολλανδία: Χόισμανς, Γκμπανταμάσι 1, Φαν ντεν Μπουργκ, Κάστροπ, Φαν Άιπερεν, Φαν ντερ Βέιντεν 1, Τε Ρίλε 4, Νίσπελινγκ 1, Μούλερ, Ντε Βερντ 1, Κόπμαν, Τεν Μπρουκ 2, Βέστερφελντ