Αθλητισμός|14.01.2024 10:09

Ξόρκισε την κατάρα της πρεμιέρας η Μαρία Σάκκαρη - Ιδανική εκκίνηση στο Australian Open

Η Μαρία Σάκκαρη, νούμερο 8 στον κόσμο, έκανε ιδανική εκκίνηση στην πρεμιέρα του Australian Open. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ξόρκισε την κατάρα των τριών σερί ηττών στο πρώτο ματς των τριών τελευταίων Grand Slam και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Μελβούρνης. Επικράτησε 2-0 σετ της Νάο Χιμπίνο και την Τετάρτη (17/1) θα αναμετρηθεί με τη Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν, νούμερο 71 στον κόσμο.

Η 28χρονη Ελληνίδα μπήκε στο ματς με άγχος αλλά βρήκε τρόπο να φτάσει σε μια άνετη νίκη επί της Γιαπωνέζας, η οποία βρίσκεται στο νούμερο 92 της κατάταξης. Η Σάκκαρη επικράτησε με 6-4, 6-1 σε 71 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των 64.

Δύσκολο ξεκίνημα

Το πρώτο σετ ήταν πιο κλειστό και πιο δύσκολο για τη Σάκκαρη που άρχισε με μπρέικ παίρνοντας προβάδισμα με 2-0. Όμως η αντίπαλός της απάντησε με μπρέικ ισοφαρίζοντας (2-2). Το σετ παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι τέλους με την Σάκκαρη να πετυχαίνει το καθοριστικό μπρέικ στο σέρβις της Χιμπίνο για το 6-4.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη έχοντας αποβάλλει κάθε άγχος ήταν ισοπεδωτική επικρατώντας με 6-1 της Γιαπωνέζας τενίστριας.