Αθλητισμός|14.01.2024 21:00

Premier League: Η πεισματάρα Τότεναμ ισοφάρισε δύο φορές τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έφυγε αλώβητη απ' το Ολντ Τράφορντ

Το ντέρμπι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Τότεναμ ήταν συναρπαστικό αλλά δεν είχε νικητή καθώς έληξε ισόπαλο (2-2) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Premier League. Οι Κόκκινοι Διάβολοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα στο Ολντ Τράφορντ, αλλά τα Σπιρούνια επέστρεψαν δύο φορές...

Η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ νωρίς με τον Χόιλουντ μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Λονδίνου απάντησε γρήγορα με το γκολ του Ριτσάρλισον (19'). Ο Ράσφορντ έδωσε εκ νέου την πρωτοπορία στους γηπεδούχους (40'), αλλά με την έναρξη της επανάληψης ο Μπεντανκούρ έγραψε το τελικό 2-2 που δεν άλλαξε παρά τις ευκαιρίες που χάθηκαν στη συνέχεια.

Άντεξε η Έβερτον απέναντι στην Άστον Βίλα

Προηγουμένως, η Εβερτον απέδειξε γιατί θεωρείται μια από τις πιο σκλητροτράχηλες ομάδες στην Αγγλία. Έβαλε δύσκολα στην Άστον Βίλα, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και να στερήσει δύο πολύτιμους βαθμούς από την ομάδα του Ουνάι Εμερι (0-0) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Premier League. Κυρίως όμως πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή. Αντιθέτως, οι Χωριάτες έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν τη Λίβερπουλ στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας πάντως έναν αγώνα περισσότερο απ' τους Κόκκινους.