Αθλητισμός|17.01.2024 18:15

Έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς απέκλεισε την Καλλιθέα απ' τη συνέχεια του θεσμού. Μετά τη νίκη με 3-2 στο Αγρίνιο, τα Καναρίνια πήραν ισοπαλία (2-2) πρόκρισης στο Ελ Πάσο κλείνοντας ραντεβού στους «8» με το νικητή του ζευγαριού ΟΦΗ - Κηφισιά.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη αιφνιδίασε τους γηπεδούχους παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στο 12' . Το σκορ άνοιξε στο 7΄ με κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε από φάουλ του Λιάβα και στο 12΄ διαμορφώθηκε το 0-2 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Χουάνπι.

Ο Παναιτωλικός χαλάρωσε και η Καλλιθέα βρήκε τον τρόπο για να γίνει απειλητική. Μείωσε στο 36' με ωραία κεφαλιά του Λουκίνα για το 1-2 και ισοφάρισε με ωραίο βολέ του Τόρες στο 90΄+1. Δεν μπόρεσε όμως να φτάσει σε ένα τρίτο γκολ για να στείλει το ματς σε παράταση.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας Βοσνιάδης, ο οποίος ανέτρεψε τον Καρέλη.

Καλλιθέα: Βοσνιάδης, Μπουλούλης, Μαρότα, Βλάχος, Μανθάτης, Ρομαό (46΄ Ματίγια), Σίλβα, Βασιλόγιαννης (65΄ Νέκουλ), Ντεμέτριους (75΄ Τόρες), Τσιντώνης (45΄ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Λιάβας, Μπρ. Ντουάρτε, Στάγιτς (76΄ Μαλης), Μαυρίας, Τορεχόν (76΄ Μπακάκης), Τσιγγάρας, Χουάνπι (67΄ Μπουζούκης), Μπελεβώνης (59΄ Α. Ντουάρτε), Ζοάο Πέδρο, Ντίας (59΄ Καρέλης)